Не са много вече фолклорните инструменталисти от съвременната сцена, които с отдаденост и много труд популяризират позабравени локални музикални диалекти. За разлика от песенната традиция в района на Пазарджик, която се радва все още на достойни продължители сред певците, инструменталният пазарджишки стил като че ли не е чак толкова прималив за активно свирещите и записващи музиканти. И тук говоря конкретно за акуратно подхождане към спецификата на стила, истинността към първообраза, към традицията. И макар с времето, с глобализацията да се късат нишките на паметта, все още има надежда да срещнем отговорни към родовата си памет изпълнители. Виолета Петкова е от тях.
Родената в гр. Пазарджик гъдуларка, макар и по никакъв начин да не шуми около себе си като музикант, има основателното право да се гордее с постиженията си. Чували сме чаровната тъмнокоса изпълнителка - със запомнящо се присъствие на сцената, красиво свирене - вглъбено и с лека усмика, да изпълнява много от соловите партии, поверени ѝ в оркестъра на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, на който е посветила вече 25 години от живота си.
В предаването „Съботна трапеза“, излъчено на 20 февруари, с Виолета Петкова говорихме за гъдуларските традиции в родния ѝ край - Пазарджик, за инструменталния стил в този район и за най-новите ѝ две пиеси, записани с тамбуриста Петър Миланов. „Криво-Коевско хоро“ и „Бавна и Право-Коевско хоро“ са по музика на Виолета, но са вдъхновени от стила на популярния кларинетист от този край Георги Коев (1910-1983).
„Достигнах до този етап, в който реших, че хора́та ще бъдат изцяло автентични. От край до край в стил Георги Коев. И това става със слушане на повече музика, най-вече негова. И в един момент започва само да идва. По-дълго във времето го правих, отлежаваше, продължавах и накрая се получи. Всяко негово изпълнение е докосващо, изключително характерно и въздействащо. Слушала съм дълго неговите записи. И започвайки да свиря едно негово хоро, продължавам сама да го развивам нататък. И така се зараждат някакви теми, след това ги доразвивам. Не са едно към едно като неговите, но са вдъхновени от него“ – разказа за работата по своите нови записи Виолета Петкова. А що се отнася до избора ѝ за дуетен партньор, тамбуристът Петър Миланов, тя допълни: Той винаги е отворен за всякакви проекти и ме подкрепи, за което му благодаря много. Той свири на тамбура и бас в записите. Въпреки че искахме да е съвсем автентично, няма как той да не сложи това, което носи като модерно виждане за нещата. Но то е съвсем леко, според нас се получи много красиво.
Цялото интервю и новите записи чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..