Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2020 година с по-малко пари за археология, но с повече разкопки във Варна

"Получи се така, че през миналата година бяха финансирани по-малко обекти и концентрирахме усилията си в Архитектурния и археологически резерват на територията на Античния Одесос", разказва Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Варна. По думите й строителството там е продължило независимо от пандемията, а това е създало повече работа на археолозите. Те не са спирали работата си на открито, а дори се е наложило някои да проучват два обекта едновременно. "В центъра на резервата е винаги интересно да се работи", обобщава Манолова в разговор със Светлана Вълкова.

Ползотворна ли беше работата рез миналата година?

Имаме няколко много интересни обекта, работата по които продължи от предходната година. Най-интересният обект е късноантичната баня на ул. "Софронии Врачански", която се проучва от доц.Валери Йотов и Александър Минчев. Предстои да се работи по нейнотго експониране и мисля, че може да се превърне в една от атракциите на града. Друг такъв обект, ръководен от екипа на доц.Валери Йотов, е градинката до жп гарата по ул. "Цар Симеон Първи". И отново тук имаме доброто стечение на обстоятелствата, че попада в общинска територия, паркова среда. Той има много добри възможности да се превърне в един археологически парк. Надявам се, че добрите намерения на общината ще се случат и ще бъдат подплатени с едно подходящо проектиране.

Какво открихте там?

Там се откри стената на древния Одесос и съпътстващи сгради. В момента предстои да бъде разкрита една Раннохристиянска базилика, която е била частично документирана и запечатана още през 70-80-те години на миналия век. Сега обаче идеята е да бъде експонирана и да се превърне в атрактивно място на пешеходна зона.

Какви други обекти в рамките на града разработвахте?

Останалите обекти бяха в частни имоти. Ние имаме добро сърудничество с инвеститорите в този район и аз им благодаря за търпението и добрата воля да разберат нашите потребности и да помогнат с каквото могат. Имаше един много интересен обект по ул. "Сан Стефано" №25, където бе открита римска улица и част от ранновизантийска базилика. Много данни получихме за обитаването на този район. И в приземието на новия строеж ще бъде експонирано откритото.

Извън Варна къде разкопавахте?

Това е халколитното селище в Суворово, което традицинно се проучва от Владимир Славчев. Една много интересна селищна могила в село Комунари в община Дългопол, която бе атакувана от иманяри преди няколко години. Могилата е много впечатляваща и като материали, и като стратиграфия, и като терен. Друго обект е село Шкорпиловци, където работи археологът Христо Кузов. В Бяла продължиха разкопките, в околностите на Варна, при Петрич Кале, в община Аврен и в резиденция Евксиноград. Там успяхме да си изясним датировката на една от църквите при крепостта Кастрици.

Има ли особено впечатляващи находки?

При късноантичната и средновековна крепост Кастрици има един много интересен гроб със запазена тъкан, в която се виждат шарките. Това се случва изключително рядко в археологията. Ще направим опит да го експонираме, но извън контекста на некропола то сякаш губи силата си.

Другото интересно откритие през изминалата година е една прекрасна мраморна маса, която е единствена по рода си в България с размери метър на метър и двадесет. Най-верятно е внос през 3-4 век. Тя в момента се реставрира и хората ще могат да я видят. Намерихме я в една от кулите на Петрич кале. Така се потвърдиха нашите предположения, че кулата е била и нещо като резиденция на управител на крепостта или висикопоставен военен. Фрагменти от такива маси са открити в Турция и Гърция. Откриването на цялата маса е изключителна рядкост.

Предстои да опишете всичко, което сте открили вероятно?

Тази вълнуваща част от работата от типа Индиана Джоунс продължава месец, но след това имаме поне два месеца обработка на материалите. В това време ние си изясняваме картината. Особено това важи за обектите, които се проучавт в дългосрочен план. Ние се подготвяме за новия сезон в музея и се надяваме да бъде по-ползотворен от предишния.

През 2021 година имаме един много важен юбилей за нас - 120 години от създаването на Варненското археологическо дружество. По този повод ще организираме изложба, защото тази годишнина си заслужава почитта и уважението. Планираме още две временни изложби, едната от които ще бъде организирана от фондация "Балканско наследство". Те подкрепят различни обекти в страната, един от които е Джанавара. Общата им изложба през тази година ще бъде именно с акцент върху откритията в местността Джанавара. Това е свързано и с 120-тата годишнина на дружеството. Джанавара всъщност е един от първите обекти, с които се ангажира не само дружеството, но и общината във Варна.

А и гробът на Хермин Шкорпил е там...

Той е бил изключително обвързан с разкопките при местността Джанавара и за това е пожелал неговият гроб да бъде там.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10