"Получи се така, че през миналата година бяха финансирани по-малко обекти и концентрирахме усилията си в Архитектурния и археологически резерват на територията на Античния Одесос", разказва Мария Манолова, завеждащ отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Варна. По думите й строителството там е продължило независимо от пандемията, а това е създало повече работа на археолозите. Те не са спирали работата си на открито, а дори се е наложило някои да проучват два обекта едновременно. "В центъра на резервата е винаги интересно да се работи", обобщава Манолова в разговор със Светлана Вълкова.
Ползотворна ли беше работата рез миналата година?
Имаме няколко много интересни обекта, работата по които продължи от предходната година. Най-интересният обект е късноантичната баня на ул. "Софронии Врачански", която се проучва от доц.Валери Йотов и Александър Минчев. Предстои да се работи по нейнотго експониране и мисля, че може да се превърне в една от атракциите на града. Друг такъв обект, ръководен от екипа на доц.Валери Йотов, е градинката до жп гарата по ул. "Цар Симеон Първи". И отново тук имаме доброто стечение на обстоятелствата, че попада в общинска територия, паркова среда. Той има много добри възможности да се превърне в един археологически парк. Надявам се, че добрите намерения на общината ще се случат и ще бъдат подплатени с едно подходящо проектиране.
Какво открихте там?
Там се откри стената на древния Одесос и съпътстващи сгради. В момента предстои да бъде разкрита една Раннохристиянска базилика, която е била частично документирана и запечатана още през 70-80-те години на миналия век. Сега обаче идеята е да бъде експонирана и да се превърне в атрактивно място на пешеходна зона.
Какви други обекти в рамките на града разработвахте?
Останалите обекти бяха в частни имоти. Ние имаме добро сърудничество с инвеститорите в този район и аз им благодаря за търпението и добрата воля да разберат нашите потребности и да помогнат с каквото могат. Имаше един много интересен обект по ул. "Сан Стефано" №25, където бе открита римска улица и част от ранновизантийска базилика. Много данни получихме за обитаването на този район. И в приземието на новия строеж ще бъде експонирано откритото.
Извън Варна къде разкопавахте?
Това е халколитното селище в Суворово, което традицинно се проучва от Владимир Славчев. Една много интересна селищна могила в село Комунари в община Дългопол, която бе атакувана от иманяри преди няколко години. Могилата е много впечатляваща и като материали, и като стратиграфия, и като терен. Друго обект е село Шкорпиловци, където работи археологът Христо Кузов. В Бяла продължиха разкопките, в околностите на Варна, при Петрич Кале, в община Аврен и в резиденция Евксиноград. Там успяхме да си изясним датировката на една от църквите при крепостта Кастрици.
Има ли особено впечатляващи находки?
При късноантичната и средновековна крепост Кастрици има един много интересен гроб със запазена тъкан, в която се виждат шарките. Това се случва изключително рядко в археологията. Ще направим опит да го експонираме, но извън контекста на некропола то сякаш губи силата си.
Другото интересно откритие през изминалата година е една прекрасна мраморна маса, която е единствена по рода си в България с размери метър на метър и двадесет. Най-верятно е внос през 3-4 век. Тя в момента се реставрира и хората ще могат да я видят. Намерихме я в една от кулите на Петрич кале. Така се потвърдиха нашите предположения, че кулата е била и нещо като резиденция на управител на крепостта или висикопоставен военен. Фрагменти от такива маси са открити в Турция и Гърция. Откриването на цялата маса е изключителна рядкост.
Предстои да опишете всичко, което сте открили вероятно?
Тази вълнуваща част от работата от типа Индиана Джоунс продължава месец, но след това имаме поне два месеца обработка на материалите. В това време ние си изясняваме картината. Особено това важи за обектите, които се проучавт в дългосрочен план. Ние се подготвяме за новия сезон в музея и се надяваме да бъде по-ползотворен от предишния.
През 2021 година имаме един много важен юбилей за нас - 120 години от създаването на Варненското археологическо дружество. По този повод ще организираме изложба, защото тази годишнина си заслужава почитта и уважението. Планираме още две временни изложби, едната от които ще бъде организирана от фондация "Балканско наследство". Те подкрепят различни обекти в страната, един от които е Джанавара. Общата им изложба през тази година ще бъде именно с акцент върху откритията в местността Джанавара. Това е свързано и с 120-тата годишнина на дружеството. Джанавара всъщност е един от първите обекти, с които се ангажира не само дружеството, но и общината във Варна.
А и гробът на Хермин Шкорпил е там...
Той е бил изключително обвързан с разкопките при местността Джанавара и за това е пожелал неговият гроб да бъде там.
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Интервю с Marco Mendoza (екс-WHITESNAKE, екс-THIN LIZZY, екс-THE DEAD DAISIES) Басистът Marco Mendoza е бил част от групи като BLUE MURDER, THIN LIZZY, WHITESNAKE, BLACK STAR RIDERS, THE DEAD DAISIES, JOURNEY. Работил е с Ted Nugent, Bill Ward, John Sykes, Tommy Shaw, Tim "Ripper" Owens и кой ли още не, и кой ли още да. На 22 и 23 декември..
На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..
Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...