Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителна кампания в помощ на Детелина Атанасова от Каварна, организират нейни приятели

Благотворителна кампания за набиране на средства за лечението на онкоболна жена от Каварна стартират нейни приятели. В подкрепа на 39-годишната Детелина Атанасова, майка на 14-годишно момче, застават Рая Цолова, Михаела Георгиева, Валя Иванова и Галя Драганова.

Ходенето по мъките на 39-годишната жена започва през 2006 година, когато Детелина установява, че има подутина между двете гърди. Не й обръща внимание, защото смята, че е мастна тъкан. През 2009 година обаче започва драстично да отслабва. Посещава лекар в Каварна, който смята, че не е мастна тъкан и я изпраща в Гръдна хирургия във Варна. Там й правят биопсия на топчета, които са се появили на врата й. Хирургът казва, че е мастна тъкан и да не се притеснява. По-късно посещава друг специалист от Варна. Приемат я в Отделение по пулмология, за да я стабилизират тъй като левкоцитите й са много високи, преливат й две банки кръв. Поема я доц. Мичева от Хематология, която и до днес прави химиотерапиите и следи състоянието й. Там е установено, че Детелина има онкологично заболяване – Нехочкинов лимфон, анапластичен, Т-клетъчен, вид рак на лимфната система. След поставяне на диагнозата жената започва химиотерапия с ударни дози. После  е изпратена на лапароскопска биопсия в София. Детелина излиза в ремисия, която продължава пет години без два месеца. Следват няколкократни връщания за заболяването, биопсии, химиотерапии и ремисии. Междувременно е направена и автоложна трансплантация на стволови клетки в София. През ноември 2018 година каварненката е в поредната си ремисия, споделя, че за първи път е била толкова щастлива, смятала е, че вече е преборила болестта. След няколко месеца обаче отново й се появява подутина и отново следват химиотерапия, ремисия, химиотерапия и т. н.

В момента Детелина отново е на химиотерапия. Отново й е предложена трансплантация у нас, но след толкова години лечение в България решава да опита и в чужбина. Получава оферта от „Анадолу клиник” в Истанбул, Турция. Очакват я там, за да й направят изследвания и да ги сравнят с българските. Предлагат й три вида трансплантация, изследванията ще покажат коя е най-подходяща.
Офертата на турската клиника е 180 000 лева, които са непосилни за семейството. Детелина работи в сферата на туризма, когато е здрава, съпругът и е в частна фирма.

На Детелина Атанасова можете да помогнете чрез:

Банкова сметка:

  • Postbank
  • BIC: BPBIBGSF
  • IBAN: BG85 BPBI 7938 4062 0403 01
  • Титуляр: Детелина Върбинова Атанасова,
PAYPAL 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45