Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бръснарят, който кани царското семейство за клиенти

Антони Боксеров е един от бръснарите във Варна. 34-годишният мъж вече няколко години практикува професията и има два салона в града. Той обаче е решил да предложи на клиентите се цялостно изживяване. Когато седнете на неговия стол, може да прочетете истории от Царска България. Да послушате грамофонни плочи и да се потопите в едно друго време. 

Охранител, барман, служител в кухня, сценарист на документални филми. Антони Боксеров е работил какво ли не, но винаги с мисълта, че е временно и ще намери своето призвание:

"На нашата крайбрежна алея във Варна работих като охрана, гледах морето всяка вечер и си мислих какъв курс да започна, какво да направя със себе си да придобия някакви умения."


И така един ден, докато стои на стола във фризьорския салон на негов приятел, решава да пробва бръснарството. Започва да чиракува – ходи с тетрадката, записва всичко, прави скици, мете пода след всеки клиент. Така лека-полека набира самочувствие в професията и отваря първата си бръснарница. Радва се на успех и отскоро вече има и още една. Но това не е обикновен салон. Той е като завръщане в друга епоха, разбира се - с доза съвременност. А всичко започва със снимка на царското семейство на битака във Варна:

"Някаква история, българска, я виждам на земята, на такъв пазар и просто ми стана жал и я взех за един-два лева тая снимка, колкото да не стои там. Тази снимка идва много преди да започна да се обучавам в тоя салон като бръснар. Просто обичам да си купувам такива неща, не знам защо. Започнах да събирам неща на царското семейство и понасъбрах доста. Когато станах вече бръснар и тръгнах да правя интериор, просто имах един коз и си изкарах моите вещи, за да направя нещо по-интересно. В първия ми салон едната стена е царско време, а другата соц. Докато в новия салон съм избрал само царско и темата е Втората световна война."


Бръснарницата е облепена с изрезки от стари вестници, които разкриват любопитни истории от миналото – например, че и тогава е имало проблеми с лотарията. В този салон се слушат грамофонни плочи, най-вече на Лили Иванова. Антони не изпитва носталгия по отминалото време, не е живял в него, просто харесва атмосферата.

Харесвам, когато човека седне на стола ми и види някаква вещ, която му напомня за детството и ми харесва, когато започне да ми разказва някаква история. Няма човек, който да е седнал на стола ми и да не се е върнал в детството си. Има една приказка, новото е добре забравено старо, и наистина има неща, които просто идват на мода от едно време.

Бръсначите са само за украса в салона, те са забранени със закон от няколко години. Работи се с ножодържач. 


Антони има една голяма цел пред себе си:

"Ще направя всичко възможно да я постигна. Много-много искам да подстрижа някого от царското семейство. Това е нещо, което тайно се надявам да се случи, ако Господ е решил ще стане, ако не, здраве да е."

Чуйте целия материал на Александър Йорданов в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12