Той помни Варна от времето, когато "градът свършваше до "Почивка". Тогава, когато загърбва първото си работно място - главен диригент във филхармонията, макар да започва като асистент диригент.
30 години по-късно, не малка част от които, прекарани в обучение и работа в Австрия, а след това в Китай, Турция и пр., той се завръща като диригент-постановчик на операта "Вълшебната флейта", една от най-поставяните в света, "но не у нас".
За последно, на варненска сцена тя е играна преди 32 години.
Той е Христо Христов, роден с "абсолютен слух", признат за най-добрият познавач на Моцарт в България - все още не е много сигурен защо, но когато започва да се занимава с музика, кумир му е Бетовен. Пее много - "къде ли не" и първият му досег с музиката е именно чрез песните.
"Моето семейство пееше много. Винаги са пеели, може би усещайки, че не им остава много време заедно...", пояснява Христов. В размирните години от края на 19 и началото на 20 век, фамилията му губи голяма част от хората в нея. Прадядо му е "единственият оцелял" брат на Гоце Делчев. Днес Христо Христов е председател на фондация "Гоце Делчев" и това, за което работи в нея е "да има повече мир" и да спрем да се разделяме.
Когато започва да се занимава истински с музика, първият му инструмент се оказва ...акордеонът. "Когато седнех, той ми стигаше от брадичката до под колената", разказва Христов с усмивка. После открива пианото, а малко след това силата и красотата не на единствения глас, а на общото звучене. Онази полифония, която те извисява и те докосва до божественото, до Vox Dei.
Цветен, непосредствен, на моменти ироничен и с изключително богата култура... да разговаряш с Христо Христов е удоволствие. Разговорите с него далеч не се ограничават в темите или предварително заложеното време. Обикновено ги надхвърят неколкократно.
Силата на гласа му може да те стресне на моменти, но стилът му на изказ и чувството за хумор, могат да те накарат да се смееш със сълзи.
Целият разговор с Христо Христов може да чуете в звуковия файл.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..