Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Весела Банова: Аутизмът не е болест

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Весела БановаСеминар на тема „Опорни точки за работа с деца аутисти“ се провежда във Варна. Един от преподавателите в обучението е д-р Весела Банова – психоаналитик, клиничен психолог и доктор по социология. Целият й професионален път е минал покрай работата с деца. От 2002 г. до 2008 г. е зам.- председател на Държавната агенция за закрила на детето. От 2008 година работи в сдружение „Дете и пространство” и активно участва в процеса на деинституционализация на децата в риск в България. Член е на комисията за борба с трафика на хора ГРЕТА към Съвета на Европа. Весела Банова е председател на психоаналитичната школа Българско общество за лаканианска психоанализа и зам.-председател на Българска асоциация по психотерапия. Тя е редактор и съставител на 15 сборника и наръчници в областта на приложната психоанализа и работата с деца в риск. Диагноза ли е аутизмът и кои са първите признаци, които алармират за проблем, попита Сияна Спиридонова д-р Весела Банова. Цялото интервю чуйте в прикачения звуков файл:

Д-р Банова, диагноза ли е аутизмът?

Аутизмът не е диагноза и не е болест, и съответно няма лечение, но е особено състояние на психиката, което до голяма степен трябва ние възрастните и родителите да се адаптираме към него, не толкова детето може да се промени. То може да се промени, но това състояние на психиката е нещо, което не зависи пряко от неговата воля и желание, тоест аутистите се разминават със статуквото и пътеките на педагогиката.

Кои са първите признаци, по които можем да разберем дали детето е аутист?

В кърмаческа възраст, до 12-месеца, проявите са изключително дискретни. Още тогава тези деца са си самодостатъчни. Те не търсят общуване, не следят живо с поглед възрастния, не откликват на неговата усмивка, тялото на бебето след 6-я месец не заема формата на тялото на майката, когато тя го гушне. Много често имат затруднения в храненото като липса на чувство за ситост и глад. Обикновено родителите забелязват, че нещо не е наред, когато детето е малко по-голямо. Те си дават сметка, че то е различно от своите връстници, не говори, не прави изречения, не търси жив контакт с деца на неговата възраст. По-скоро приближаването, гледането, говоренето го ужасяват, отколкото да го радват. Водещите проблеми са в общуването.

Как се справят децата с аутизъм с лексиката и правописа?

Тяхната връзка с езика е много особена. Те някакси не успяват докрай да влязат в символната функция на езика, т.е. използват думите като символи и са организирани от определена граматика, в която има паузи, последователност. Това на тях им е един от огромните проблеми и някакси влизат в езика частично. Това са деца, които често проговарят на друг език, най-вече на английски, защото запомнят цели фрази, думи, гледайки детски филмчета на английски. Тези фрази не са предназначени да общуват с другия, по-скоро детето се радва да произнася мелодиката. Повечето аутисти обичат пеенето. Всичко в човешката реч, което носи смисъл, им идва в повече и не винаги го разбират.

Как се случва в наши дни приобщаването към света на децата аутисти?

Много се работи по въпроса. Има различни школи, една голяма част от тях са вдъхновени от педагогиката. Ако имаме успешна програма и изключително рано започнем да принуждаваме аутистът да я следва, той рано или късно ще има някакъв резултат. Психоанализата има друго отношение към подкрепата на аутисти. Ние, които сме ориентирани от лаканианска психоанализа, по-скоро нашата позиция е да следваме детето, внимателно да придружаваме детето с аутизъм, да разберем неговата гледна точка, да разберем какво е затруднението при него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев: Филмите по някакъв по-лек начин трябва да продават силните и важни теми

Има един много важен фактор - колкото и да е драматичен филмът, колкото и да е силно значението му, колкото и да е интелектуален, филмът трябва да достигне по-широка публика. Филмът трябва да има занимателен елемент. Не можем да правим филми, които само да тровят хората и да ги отчайват. Това каза режисьорът Момчил Карамитев, който е председател на..

публикувано на 29.08.24 в 08:00

"Състояния" - изложба с философия, която витае отвъд, отгоре, отдолу, иззад самите творби...

В изложбата „Състояния“, която е подредена в Арт салона на Радио Варна до 5 септември, няма политика, екология и социален привкус. Всичко, което виждате или не виждате, се е случило дълбоко в интимния свят на съответния му автор, свят отвъд основните определителни маркери на съвременното „социално животно“. Не представя и красиви пейзажи или букети..

публикувано на 28.08.24 в 08:30

Matt Harvey (EXHUMED, LEFT TO DIE, GRUESOME): Предизвикателство е нещо да звучи грозно и в същото време да чуваш всичко

Интервю с Matt Harvey (EXHUMED, LEFT TO DIE, GRUESOME) LEFT TO DIE e супергрупа – трибют на DEATH. Бандата изпълнява песни от първите два албума на класиците – „Scream Bloody Gore” и „Leprosy”. В състава на LEFT TO DIE влизат Gus Ríos, свирил с кого ли не и с кого ли да, Rick Rozz, участвал и в първата реинкарнация на DEATH - MANTAS, настоящият..

публикувано на 28.08.24 в 07:25

Юри Георгиев - за хвърчилата, чудесата и фестивала по света и у нас

Един бивш военен пилот от Варна продължава да лети, но по много различен начин. Той пуска хвърчила и им се радва истински. Това негово хоби успя да зарази цяла Варна през последните години, а вече и цялото Българско Черноморие.  Юри Георгиев е човекът, който провежда Фестивала на хвърчилата. Такъв имаше във Варна, тази събота и неделя, на плажа в..

публикувано на 27.08.24 в 08:25

Екстремно високи температури в новия албум на Polina

"475°C е максималната температура, измерена на Венера. Планета, богиня, закрилник, воин, многолика, многопластова, начало и край. "475°C" се казва албумът, който със силна увереност и романтични чувства създавахме през последните две години." Така Полина и Фенги описват новия албум на Polina , който излезе на 23 август. Изданието съдържа 9..

публикувано на 26.08.24 в 08:00

Иван Плачков: Усетихме се българи едва в свободна Украйна

Никога не съм учил специално български език, говорехме го само вкъщи. Дори, когато започвахме училище по времето на СССР, първата година в Чушмелий (Криничкое) беше нулева и учихме само руски език. Съветският съюз правеше всичко възможно да не се чувстваме българи. Това разказва украинският политик от български произход Иван Плачков, с когото..

публикувано на 24.08.24 в 08:45

Новият наставник на БК "Черно море-Тича" Георги Давидов: Когато всички сме обединени, нещата се получават

Новият наставник на баскетболния тим на "Черно море-Тича" Георги Давидов вече е във Варна и работи по селекцията на тима.  Отборът се събира за официална първа тренировка на 26 август. Новите сигурни двама са Николай Стоянов и Цветомир Чернокожев, които идват от „Спартак“-Плевен. Чакат се и двама американци, съобщи за Радио Варна Давидов. В момента..

публикувано на 23.08.24 в 08:00