На 21 юни отбелязваме Международният ден на скейтбординга. За някои хора карането на скейтборд е просто хоби или средство за придвижване. От дълги години скейтбордингът е професионален спорт, който вече е част от голямото олимпийско семейство и ще дебютира на Игрите в Токио след около месец.
Град Варна е един от пионерите в развитието на скейтбординга у нас. Това става благодарение на школата "Прогресия" към Скейт клуб "Варна", в която десетки деца и младежи са усвоили тънкостите в този изключително атрактивен и набиращ популярност спорт и вече печелят медали от състезания.
Председател на клуба и инструктор в него е варненецът Светлин Тодоров, който е отдал немалка част от живота си на скейтбординга. Запалва се по спорта още от 14-годишен, но казва че в днешно време децата започват от много по-рано да се учат да карат.
"Първото нещо, на което учим децата в школата е правилната стойка. Тя е основата. Ако успееш да я овладееш, тогава много по-лесно можеш да научиш и останалите трикове", каза Светлин Тодоров.
Според специалиста, за да е успешен един скейтбордист, той трябва да притежава воля и характер.
"В скейтбординга има много падания. Ако не се откажеш при първата трудност - тогава със сигурност ще успееш", коментира още той.
Децата от школата тренират на рампата в ХАЛЕ 3 в центъра на Варна, която е единствената професионална в града.
Светлин Тодоров сподели, че в момента няма подходящи условия във Варна за тренировки на открито, както е било преди години.
"Трябва да има повече скейт-паркове и специализирани площадки, тъй като хората, които практикуват този спорт се увеличават с всяка изминала година. Работим усилено в тази посока с Община Варна. Рампите на площадката на входа на Морската градина са направени изцяло по инициатива на скейтърите, но не са на нашия клуб", каза Тодоров.
Светлин Тодоров е щастлив, че скейтбордингът е вече олимпийски спорт и изрази надежда, че след време и България ще има свои представители на най-големия спортен форум на планетата.
По повод Международният ден на скейтбординга, от Скейт клуб „Варна” организират импровизирани състезания в Морската градина, Двореца на културата и спорта, пред Кръглата банка, както и на голямата рампа в ХАЛЕ 3, където довечера ще има и томбола с награди.
Чуйте повече в разговора на Иван Барбов със Светлин Тодоров:
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..