Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненски архитекти с предложение крайбрежната алея да се превърне в пешеходна

Екипът на сдружение "Пространствата на Варна" публикува своята визия за крайбрежна алея без автомобили

Снимка: сдружение "Varna Spaces"

Преди дни един анимиран видеоклип обиколи социалните мрежи и предизвика небивал интерес. В него паркираните автомобили на крайбрежната алея във Варна политат в небето, а на тяхно място се появява нова павирана настилка, дървета, пейки, играещи деца, пешеходци и колоездачи. И изведнъж нещата придобиват изцяло нов облик.


В първите няколко дни след публикуването му във фейсбук страницата Varna Spaces/Пространствата на Варна видеото е видяно от над 180000 човека, като над 1500 от тях са го споделили. Зад тази визия стоят архитектите от сдружение Varna Spaces Венцислава Недялкова, Максим Недков и Християн Петров. Идеята да създадат видео за това, как би могла да изглежда алеята, се заражда в тях, след като през годините пред очите им преминават безброй снимки и видеа от потребители на социалните мрежи, негодуващи срещу автомобилите, пренаселването и неудобствата на крайбрежната алея. Затова те решават да направят обратното: да покажат колко красиво, приятно и функционално би било, ако автомобилите ги няма, а тяхното място да бъде заето от дървета, сянка, пейки, места за отдих, спорт и игра на децата. И в крайна сметка алеята да изпълнява своята функция - връзката между града и морето.

Защо е важно крайбрежната алея да стане пешеходна?

Арх. Недков: Помислете си само каква добавена стойност за един град е това, когато вървиш по главната пешеходна улица, да си на броени минути от уникалната природна среда на морския бряг. Във Варна имаме този шанс! Когато човек се разходи по бул. "Княз Борис I", по пешеходната част на бул. "Сливница" и през Приморски парк, само след няколко минути той може да се озове на място, където е заобиколен от море, плаж и зелен крайбрежен скат. В Европа, а и по целия свят, градовете, в които градската част е непосредствено свързана с природните богатства наоколо, са най-хубавите.

Арх. Петров: Крайно време е Варна да осъзнае своята най-силна страна: морето. Градът трябва да се отвори към него и да използваме тази географска даденост като атрактивен фактор за жителите и гостите на града.

Някои хора биха реагирали, че бизнесите, чиито обекти са разположени на алеята, биха изгубили от евентуално ограничаване на достъпа на автомобили. Какво мислите за това?

Арх. Петров: Всъщност това облагородяване на крайбрежната алея в пешеходна би допринесло за развитието на тези бизнеси. Защото те в момента са откъснати от морето заради върволицата от движещи се и паркирани автомобили. А увеличаването на пешеходците по алеята би довело до още повече клиенти за тях. Добър пример за това е облагородяването на централната част на града. След като по-голямата част от зоните в центъра станаха пешеходни, бизнесите там започнаха да се развиват.

Публикувахте своята визия за развитие на крайбрежната алея и тя стигна до много хора. Какво следва от тук нататък?

Арх. Недков: Нашата цел беше да покажем на хората какво притежават и колко красиво може да бъде то. Във Варна има различни организации и институции, които в момента по различен начин водят своя диалог това място да бъде приобщено към пешеходната градска среда. Според нас е много важно на една маса да седнат всички заинтересовани страни: представители на държавата, тъй като тази територия е държавна, на Общината, на концесионера, на бизнесите, които оперират там, на градските организации, и да се стигне до някакво положително решение. Защото ако това място е пешеходно, на практика няма да има губещ.

Арх. Недялкова: В крайна сметка ние сме архитекти и нашите изразни средства са визуалните инструменти. Чрез интереса към това видео установихме, че една статична снимка или илюстрация няма как да предаде пълната информация и да бъде разбрана от всички. Така че това, което ние бихме могли да направим в бъдеще, е да откриваме други подобни пространства и да визуализираме за хората как те биха могли да станат по-уютни, по-красиви и по-приятни за разходка. От тук нататък топката отива при гражданските общества и институциите, които реално имат властта да повлияят на тези проблеми.

Визията за пешеходна крайбрежна алея е предшествана от други два проекта, дело на архитектите: каталог "Градски пространства за култура", включващ над 60 съществуващи и потенциални места за култура на открито във Варна, и "Активирай пространство" - 5 идеи на студенти от ВСУ "Черноризец Храбър" за обновяването на ключови локации в централната част на града.

За тях, за видеото, предизвикало огромния интерес на варненци, както и за тенденциите в Европа и света градовете да стават все по-ориентирани към пешеходците, за сметка на автомобилите, чуйте от разговора на Добо Мързов с архитектите Венцислава Недялкова, Максим Недков и Християн Петров в предаването Улица "Събота". Интервюто е в прикачения аудио файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

публикувано на 24.07.24 в 08:15

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30