Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как стои въпросът с опазването на биологичното разнообразие у нас

| обновено на 17.08.21 в 09:05
Стадо от почти изчезналата у нас каракачанска овца в района на адаптационната волиера на белия лешояд в ПП "Сините камъни".
Снимка: Доротея Николова

В началото на юни Европейския парламент прие резолюция относно „Стратегия на ЕС за биологичното разнообразие за 2030 г., чийто фокус е кризата с биологичното разнообразие.

Състоянието на околната среда в глобален мащаб се влошава с невиждани досега темпове – заплашени от изчезване са един милион от общо осем милиона вида.

В документа се казва, че делът на защитените зони в Европейския съюз да бъде 30 на сто от неговата площ, като в този процент трябва да влязат и морските територии. Трябва да се приемат и спешни мерки за спиране на намаляването на популациите на различните видове и запазване на местообитанията.

Водени от тази си амбиция, евродепутатите призовават за законодателство на ЕС в областта на биологичното разнообразие, подобно на Европейския законодателен акт за климата. Още повече, че ЕС не постигна целите за 2020 г. в областта на биологичното разнообразие.

Как стои въпросът с местообитанията на видовете у нас пояснява д-р Анелия Павлова, координатор на проект "НАТУРА 2000 в България - Нови Хоризонти", която допълва, че все още у нас има много предубеждения към опазването на биологичното разнообразие и зоните в мрежата НАТУРА.

България много закъсня с част от мерките за опазване на биологичното разнообразие, казва Иван Радев от инициативата Зелени закони и припомня как много спешно под натиска на Европейския съюз у нас се обявиха редица заповеди за защитени зони.

Въпреки че ЕС разполага с най-голямата мрежа от защитени зони, евродепутатите смятат, че е необходим План на ЕС за възстановяване на природата. Те отново отправят своя призив най-малко 30% от сушата и морските територии да бъдат обявени за защитени зони до 2030 г., като поне една трета от тях, включително девствените и вековните гори, да бъдат още по-строго защитени.

Повече може да чуете в звуковия файл.



Репортажът се излъчва в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

2 май ще бъде неучебен ден за всички ученици в страната

2 май ще бъде неучебен ден за всички ученици в страната, реши министърът на образованието Галин Цоков.  Така почивните дни за децата ще са от 1 до 6 май, включително.  

публикувано на 19.04.24 в 19:51

Утре предаваме капачки и стотинки във Варна

Тази събота предстои поредната акция по предаване на капачки и стотинки, организирана от сдружение  "Аз вярвам и помагам" . Със събраните средства ще бъде закупена медицинска апаратура в помощ на най-малките. Този път организаторите са предвидили огромна стена от LED екрани, на която ще се предава на живо случващото се в базата, където се извозват и..

публикувано на 19.04.24 в 18:44

Вдигат заплатите на районните кметове във Варна - най-високата близо 5000 лева

Актуализация на основните месечни заплати на кметовете на варненските райони и села в общината гласува комисията по финанси и бюджет към местния парламент. При определяне на възнагражденията е взет под внимание броят на жителите. Затова най-висока ще е заплатата на кмета на район „Приморски“ – 4 800 лева. Кметовете на районите „Одесос“ и „Младост“ ще..

публикувано на 19.04.24 в 18:41
Велин Жеков

ЦИК определи Велин Жеков за председател на РИК-Варна

Централната избирателна комисия назначи състава на Районна избирателна комисия в Трети изборен район - Варна за парламентарния вот и европейските избори. ЦИК определи Велин Жеков за председател на комисията. Четирима са зам.-председателите - Дарина Илиева, Мария Пантелеева, Аделина Демирева, Йовчо Йовчев, съобщават на страницата на ЦИК.

публикувано на 19.04.24 в 18:31
Варненското злато

Регионалният исторически музей - Варна търси средства за разкопки на некропола

Регионалният исторически музей - Варна търси средства за археологически разкопки.  Необходимата сума за провеждането им  е около 50 000 лева, съобщават оттам. Набирането на повече средства ще позволи по-дългата продължителност на теренната работа. Остатъкът ще бъде прехвърлян за проучванията през следващия сезон, като археолозите си поставят за цел..

публикувано на 19.04.24 в 18:07

Румънският съд отмени арестите на два български риболовни кораба

Окръжният съд в румънския град Констанца окончателно отмени арестите на два български риболовни кораба, които бяха задържани преди една година. Това съобщиха от рибарското сдружение "Черноморски изгрев“ и уточниха, че капитаните на тези кораби са членове на сдружението. "Този случай показва, че е необходимо Европейската комисия и двете..

публикувано на 19.04.24 в 15:47

Каракачанов: Целта на това служебно правителство е да организира изборите в полза на ГЕРБ и ДПС

Партиите от т. нар. сглобга влязоха в собствения си капан заради направените прибързани и необмислени поправки в Конституцията. Целта беше уж да подобрят функционирането на институциите, а всъщност главната цел беше да ограничат правомощията на държавния глава по отношение на съставяне на служебното правителство. Това каза Красимир Каракачанов във Варна...

публикувано на 19.04.24 в 15:29