Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "130 години педагогическо образование в Добруджа" представят в Балчик

Доц. Тодорка Георгиева от Русенския университет: Интересът към професията на учителя се е възродил

Изложба, посветена на 130 години педагогическо образование в Добруджа, се открива на 26 август от 10,00 часа в рамките на седмия форум „Българско наследство“, който се провежда в Балчик от 25 до 28 август. Фотодокументалната експозиция "Европейският дух в образователното дело на Силистра (1878-1913) е изготвена от Студентската учебно-изследователска лаборатория "Културно-историческо наследство" към филиала в Силистра на Русенския университет "Ангел Кънчев" с ръководител доц. д-р Румяна Лебедова. Изложбата е разработена предимно от студентите от специалност "Педагогика на обучението по български език и чужд език", поясни доц. Тодорка Георгиева – преподавател във филиал Силистра на Русенския университет.

В четирите основни модула е отделено място за създаването на Педагогическото училище в Силистра и създателите му, за учителската колегия, в която са включени голям брой доктори по педагогика и философия, получили образование в големи европейски университети. В изложбата е поставен акцент и на цивилизационната роля на чешките интелектуалци в живота на следосвобожденска България, сред които е Карел Махен, и ролята на швейцарските учители в образователното дело на Нова България. По-конкретно за бащата на българската гимнастика - Луи Айер, който поставя основите на модерното училищно спортно образование и свързва живота си с образователното дело на Силистра в периода 1904 – 1909 г.

След Балчик през месец септември изложбата отпътува за съседна Каварна.


По думите на доц. Георгиева сега интересът към педагогическата специалност се е възродил благодарение на държавната подкрепа, продиктувана от тенденцията да се появи дефицит на учители в българските училища. Тя припомни, че миналата година Министерство на образованието стартира програма по поемане на семестриални такси на студенти, които се обучават по педагогически специалности в страната и тази година продължава. „Това спомогна много млади хора, които не са започнали следването си веднага след средното образование, сега да седнат на студентската скамейка“, коментира тя.

Преподавателят подчерта, че Русенският университет е изпреварил пандемичната обстановка и е поставил здраво начало за работа в електронна среда. Студентите се обучават и се справят добре да подготвят електронни уроци и иновативни методи на преподаване и оценяване. Всички учебни дисциплини са обезпечени и с електронни курсове, затова и не се очакват затруднения с промяна на епидемичната обстановка през новата учебна година, убедена е доц. Георгиева.

Подробностите чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20