Лентата на режисьора Мартин Макариев "В сърцето на машината" грабна статуетката в най-престижната категория "Пълнометражен филм". Това реши жури с председател проф. д-р Иво Драганов, кинокритик и медиен експерт, и членове - актрисата Ирмена Чичикова, Пламена Димитрова-Рачева, изкуствовед и художник, Диомидес Никита, режисьор и продуцент от Кипър и директорът на фестивала „Молодист“ в Киев, Украйна, Андрий Калпакчи.
За мъжка роля бе отличен Юлиян Вергов за "Уроци по немски", за женска роля - Александра Костова за "Петя на моята Петя".
Наградата за режисура отиде при Павел Веснаков за "Уроци по немски".
Отличието за операторска работа - за Ненад Бороевич за "Рибена кост".
Най-добър сценарий - Борислав Захариев за "В сърцето на машината".
Наградата за дебют е за "Петя на моята Петя" на режисьора Александър Косев.
Специалната награда на журито е за "Януари" на Андрей Паунов.
Наградата на публиката е за "Чичо Коледа" на Ивайло Пенчев.
Специалната награда на град Варна отиде при филма "Голата истина за група Жигули".
В категорията "Късометражен филм" с Голямата награда бе отличен "Магаре" на режисьора Мартин Негрев.
За 39-и път най-старият и единствен по рода си у нас фестивал за българско игрално кино „Златна роза“ представи във Варна най-новите български филми. Беше показана цялата продукция на игралното ни кино – пълнометражни и късометражни филми – създадени след предишното издание на фестивала през 2020 г.
В конкурсната програма участваха 12 пълнометражни и 15 късометражни игрални филма, а в програма „Открити хоризонти“ – още шест заглавия.
Сред 12-те претенденти за голямата награда бяха „В сърцето на машината“ на Мартин Макариев („Вила „Роза“, „Привличане“, „Диви и щастливи“); „Голата истина за група „Жигули“ на Виктор Божинов („Възвишение“); „Засукан свят“ на Мариус Куркински, („Дневникът на един луд“); „Не те харесвам“ на Борислав Костов („Нощта на мечтите“); „Рибена кост“, реж. Драгомир Шолев („Подслон“, „Прасето“); „Чичо Коледа“, реж. Ивайло Пенчев („Корави старчета“, „Летовници“, „Като за последно“).Четири пълнометражни игрални дебюта си оспорваха първенството в категорията „Най-добър дебют“ – „Петя на моята Петя“, реж. Александър Косев, „Смирен“, реж. Светослав Драганов, „Уроци по немски“, реж. Павел Г. Веснаков и „Януари“, реж. Андрей Паунов. „Февруари“, реж. Камен Калев („Източни пиеси“, „Островът“, „С лице надолу“) и „Жените наистина плачат“, реж. Весела Казакова и Мина Милева („Котка в стената“).
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..
Благотворителна кампания под надслов "Дари усмивка за децата" организират от Скаутски клуб „Владислав Варненчик“ в навечерието на празниците. Доброволческата акция е в подкрепа на деца в нужда и техните семейства. Всеки, който има желание да се включи, може да го направи, като дари дрехи, играчки, книжки или занимателни материали. Те трябва..