Varna Jazz Days е естественото продължение на традицията във Варна да се отбелязва Международният ден на джаза – 30 април. Тя е поставена преди шест години с основен вдъхновител варненският тромпетист и композитор Нейко Бодуров. През 2018 г. той разширява формата и така се ражда Varna Jazz Days, който оттогава е самостоятелен фестивал в културния календар на града.
Тази година за първи път форумът се провежда в две издания - пролетно и есенно, което в рамките на три дни (15-17 октомври) и шест концерта ще потопи публиката в света на импровизаторското изкуство чрез най-новите авторски произведения на изтъкнати български творци. Мястото е Народно читалище "Отец Паисий" (ул. "Братя Бъкстон" 12а), а концертите във всеки от дните са с начален час 19:30 и 21:00.
Нейко Бодуров: Вижда се, че въпреки обстановката в последните две години, артистите продължиха да творят. В следствие на това се появи много българска авторска музика, а точно тя е във фокуса на нашия фестивал. Успяхме да съберем различни проекти така, че да има музика за всеки вкус. Джазът има много лица, от него произлизат голям брой стилове и нашата мисия е да ги покажем на публиката.
Продължава традицията съпътстващата програма да включва музикални работилници, в които утвърдени музиканти предават познанията, техниката и философията си на младите творци с интерес към импровизацията и композирането. В това издание джаз пианистът Константин Костов ще се срещне с варненските млади надежди.
Подробности за програмата на фестивала Нейко Бодуров сподели в предаването на Радио Варна Улица "Събота". Разговора му с Добо Мързов слушайте в прикачения звуков файл.
VARNA JAZZ DAYS 2021 - ЕСЕННО ИЗДАНИЕ | ПРОГРАМА
15.10 | 19:30 Теодор Петков трио
Триото на Теодор Петков включва още Васил Хаджигрудев и Борислав Петров. Поводът да се сформира групата е съвместното им участие заедно с тромпетиста Александър Сипягин в Букурещ през 2019 г. Малко по-късно записват и първия авторски албум на Теодор-Тото "Bake ABiscuit", който ще представят на фестивала. Композициите са дълбок реверанс към джаза от 50-те години на ХХ век, оказал силно влияние върху формирането на Теодор като артист.
Теодор Петков-Тото - пиано
Васил Хаджигрудев - бас
Борислав Петров - барабани
_________________________________________
15.10 | 21:00 Balkan Spirit Ensemble
Групата Balkan Spirit Ensemble на небезизвестния български саксофонист Владимир Кърпаров включва едни от най-отличаващи се музиканти на Берлин. Музиката им с финес успява да поведе публиката на незабравимо емоционално пътешествие из български, гръцки, румънски и македонски мелодични и ритмични фоклорни традиции посредством спонтанния език на джаза. През март 2021 г. записаха последния си албум, пиеси от които ще представят на фестивала. На сцената на Varna Jazz Days едно сърце ще бие по-силно от другите - това на родената във Варна вокалистка на групата Катя Ташева, която от години живее и работи в Берлин.
Катя Ташева - вокал
Владимир Кърпаров - саксофон, аранжименти
Даниел Ставински - пиано
Игор Спалати - бас
Димитрис Кристидес - барабани
_________________________________________
16.10 | 19:30 Елена Сиракова & live band
Елена е млада соул и джаз певица, но нейното творчество придобива широка популярност сред публиката, класациите и фестивалите за българска музика. На сцената на Varna Jazz Days тя ще представи свои авторски произведения и песни от дебютния си краткосвирещ албум "Галактики".
Елена Сиракова - вокал
Юлиан Янев - клавишни
Щерион Пилидов - китара
Емилио Мархолев - бас
Васил Вутев - барабани
_________________________________________
16.10 | 21:00 Нейко Бодуров квинтет Kind of Miles Davis
Джаз музиката възниква преди повече от 100 години, а тромпетистът Майлс Дейвис има огромен принос за нейното развитие през половината от тях. Той и музикантите, с които свири, имат основополагаща роля в развитието на няколко стила в джаза (куул джаз, хард боп, модален джаз, фюжън). Проектът Kind of Miles Davis представя кратка история за света на джаз музиката чрез едни от най-емоционалните и предизвикателни произведения на Майлс, разказани от тромпета на Нейко Бодуров.
Нейко Бодуров - тромпет
Арнау Гарофе - саксофон
Константин Костов - пиано
Васил Хаджигрудев - контрабас
Борислав Петров - барабани
_________________________________________
17.10 | 19:30 Георги Илиев квартет
Китаристът Георги Илиев е добре познат на варненската сцена от работата си с различни музиканти. Обича да експериментира с електронния звук, а в последните работни предизвикателства записва сам всяка партия на различните инструменти. Самостоятелният му авторски албум “Mista Future”, който записа наскоро, разбива границите между няколко жанра. Той е вдъхновен от аналоговия синтез и съчетанието му с живи инструменти - музика със съвременна форма и скрит преден план.
Георги Илиев - бас, китара, глас
Чавдар Гочев - китара, синтезатор, глас
Цветан Момчилов - клавишни
Васил Вутев - ударни
и специалното участие на Галин Ненов KillaBee - гласова перкусия
_________________________________________
17.10 | 21:00 Малък модерен духов оркестър
"Малък модерен духов оркестър" е най-новото приключение на българския саксофонист и композитор Димитър Льолев и изобщо не е малък. Авторските композиции, които влизат в албума "Native", изпълняван от оркестъра, могат да бъдат определени като фюжън между традиционния български фолклор и съвременните музикални стилове като фънк, джаз и други. Формата, която създава Димитър Льолев, освен своята оригиналност и силно етно звучене, допринася и за запазване и обогатяване на българското музикално наследство.
Специалното присъствие на кавала на Теодосий Спасов и кларинета на Илиян Илиев в оркестъра внасят още повече ярки нюанси в тази цветна палитра.
Димитър Льолев - саксофон
Теодосий Спасов - кавал
Илиян Илиев - кларинет
Нейко Бодуров - тромпет
Мартин Ташев - тромпет
Димитър Стоев - тромбон
Иван Мелин - тромбон
Борислав Таслев - бас китара
Стефан Горанов - барабани
_________________________________________
16:10 | 10:30 Музикална работилница с Константин Костов: пиано / композиция / импровизация
Константин Костов е концертиращ джаз пианист и преподавател в Hochschule fur Musik und Theater Munchen – Университета за музика и сценични изкуства в Мюнхен.
НУИ "Добри Христов" Варна
Вход свободен
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..