Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Димитров: Всеки ден научавам по нещо от своите ученици

Учителят по Български език и литература вярва в иновативните подходи на преподаване

За Даниел Димитров да си учител е призвание. Тази есен, след 7-годишно прекъсване, той се завръща към своята професия и най-голяма страст. И открива, че средата в българското училище е променена. Към по-добро.

Даниел Димитров завършва Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” със специалност “Българска филология”. Любовта му към книгите се заражда от ранна детска възраст и именно тя е причината той да избере професията учител. Днес той преподава на 8 и 9 клас в Частна профилирана гимназия "Антоан дьо Сент-Екзюпери" във Варна.

Още като дете заобичах много книгите. И когато дойде времето да кандидатствам в университет, се насочих към няколко специалности, които бяха свързани с книгите, със словото - филология, философия и още някои хуманитарни науки. И така, по естествен път, стигнах до учителската професия.

А какво те накара да се върнеш в клас след 7-годишна пауза?

Преди известно време моята колежка Диляна Колева ми представи визията си за учителската професия в едно училище, което не познавах до тогава. Беше много емоционално и усещането, което тя ми предаде, е, че там нещата се случват както трябва - екипът е творчески, а учениците са мотивирани да правят нещата по различен и интересен начин. Всичко това ме накара да се замисля дали да не пробвам пак. Това, което преди години ми липсваше в училище, беше точно тази мотивация - от една страна, нежеланието на учениците да бъдат отговорни към себе си и натрупването на знания, а от друга - системата с нейната тромава администрация. Но вече съм убеден, че това ще остане зад гърба ни и учебният процес става все по-творчески и продуктивен.

Какви са днешните ученици?

Имах щастието да попадна на прекрасни ученици и се надявам ние като общество, а и аз като учител, да съумеем да им дадем тази среда, в която да развият своите способности и таланти, и дано това да се случи тук, в България. Всеки от учениците е отделна личност. Трябва да приемем това и да бъдем толерантни към темперамента и интересите на всеки от тях. Един се увлича по история, друг - по спорт, трети - по музиката. Не можем да очакваме и да изискваме от всеки едно и също. Най-хубавото е, че аз всеки ден научавам по нещо от тях. Всеки ден контактувам с много различни характери и това ме обогатява наистина много.

Завръщането ти в училище се случва в условията на дистанционно обучение. Какво е мнението ти за него?

Дистанционното обучение ще става все по-застъпена форма в процеса на преподаване - при това не само в извънредни ситуации. Всичко може да се научи онлайн. Според мен образованието на първо място трябва да е проблем на този, който иска да се образова. И изхождайки от тази гледна точка, нещата се подреждат както трябва. Когато това е така, не виждам никакъв проблем образованието да се случва в онлайн среда. Разбира се вариантът на живо си остава най-ефективен, просто от тук нататък двата метода ще съжителстват успоредно.

А доколко са важни иновациите в преподаването?

Изключително важни са. В моето училище непрекъснато се говори за нови методи, за проектно базирано обучение. Това е един интересен подход, при който на децата се поставя реален проблем, който трябва да решат, или реален резултат, до който трябва да достигнат. От там нататък разделянето на екипи и организацията вече е в ръцете на децата, в учебна среда, разбира се. Свободни са да потърсят съдействие от където сметнат за необходимо - учители, родители, приятели. Това ги поставя в една реална ситуация, на базата на която трябва да изготвят и да представят своя проект и решение, от които зависи и оценката им.

Цялото интервю на Даниел Димитров в предаването Улица “Събота” чуйте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Райков има нужда от помощ

Преди дни Светослав Райков сподели, че има нужда от помощ за купуването на памперси. Чуйте повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с общинския съветник София Колева в прикачения звуков файл: Който желае да помогне, може да го намери всеки ден от 9:00 до 21:00 на улица "Роза", а скоро ще имате възможност да си..

публикувано на 26.11.24 в 13:34

Благотворителна кампания за Приюта за безстопанствени кучета в Каменар тази събота

Община Варна и Общинският приют за безстопанствени кучета в село Каменар в партньорство с Rotaract Club - Варна канят всички любители на животните да посетят приюта тази събота, 30 ноември, и да дарят коледна украса, дрешки и играчки за четириногите му обитатели. Инициативата е под мотото „(Не) сам вкъщи“. "Между 10 и 14 часа те ще ви очакват с..

публикувано на 26.11.24 в 11:40

Започва конкурсът на "Български пощи" за най-красиво писмо до Дядо Коледа

За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември.  В него ще участват писма с  правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..

публикувано на 26.11.24 в 09:00

Днес почитаме свети Стилиян Детепазител

На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата.  Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..

публикувано на 26.11.24 в 07:50

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10