Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-четеното през годината

Още една година мина в оковите на COVID-19.  Четири парламента, три пъти избори, два служебни кабинета и редовно правителство едва през декември е равносметката на политическия живот в България през 2021 година.
Между изборите беше лято, после есен, но за съжаление най-вече пандемия. 
И през 2021 бяха налагани мерки за ограничаване на разпространението на заразата, които събуждаха недоволство у хората и бизнеса. Ограниченията за едни бяха твърде строги, а за други недостатъчни. Сега мнозина отброяват годините слято, като периода след началото на COVID-19 и преди това. Животът по време на здравна криза, физическа изолация и изпитания изглежда още по-труден, а всекидневието по-сиво. 
Цветът дойде със сертификатите - зелен и розов. Това пак раздели общественото мнение и наостри браншове срещу властта.
 Икономическите мерки за някои бяха прах в очите, за втори невиждани.
Несигурността и неизвестното утре пораждат много въпроси у всички. Отговори днешно време често се търсят първо в необятното интернет пространство. Задачата на медиите е да информира обществото за всичко, свързано с интереса му.
Като информационен лидер в региона БНР-Радио Варна представи различни гледни точки по проблеми от частен или обществен характер.
Мнения на експерти за коронавируса, информация за социални придобивки, банкови трикове, морският инцидент с товарния кораб „Вера су“ са сред най-четените теми на сайта на Радио Варна през тази година.
С най-много уникални посещения и споделяния в социалните мрежи е новината, че нова политика на банките премахва фиксираната такса при теглене от банкомат. Действащ ще е принципът „колкото повече, толкова повече“ – вместо такса ще бъде прибиран определен процент от теглената сума.
През 2021-ва България тества авторитета си на морска държава. Един морски инцидент с товарния кораб „Вера су“, който заседна в скалите на Камен бряг събра погледите на експерти, събра й читателската ни аудитория. Саркастичният коментар на Валери Великов  -  Вера и нейната почти истинска история, предизвиква истински фурор. 
40 хиляди стотинки на тавана или "Змийският таван” на семейство Георгиеви. Историята на Ясен и Мария Георгиеви, които измислят как да победят гравитацията и да не завалят стотинки от тавана, а да се получи уютен и дори царствен вид на всекидневната им, където прекарват най-много време, влиза в челната тройка по четене.
На четвърта и пета позиция в класацията е COVID-19. Какви са симптомите на Омикрон и как да го различим от останалите варианти. 
С въвеждането на зелен сертификат за ваксинация у много хора се породиха притеснения дали няма да загубят работата си или ще им се налага ли да плащат PCR тестове, за да стигнат до работното си място. Експерт от КНСБ разясни кога правата на работниците са нарушени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възпитаници на две варненски училища спечелиха награди от международни младежки фестивали

Студио „Рошавата гарга“ към ОУ „Черноризец Храбър“ в морската столица получи две отличия на Международния младежки медиен фестивал „Арлекин“, който се проведе във Варна. Учениците и техните ръководители спечелиха специалната награда на името на основателя на фестивала – академик Хачо Бояджиев, за филма „Съдът на децата“. На Международния..

публикувано на 24.07.24 в 12:35

Честваме Св. великомъченица Христина

На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от град Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ и дали името Христина, което било не според тяхното езическо мъдруване, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка,..

публикувано на 24.07.24 в 09:35

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30

Ден на отворените врати на борда на НИК "Св. св. Кирил и Методий" в петък и събота

Ден на отворените врати на борда на военния научноизследователски кораб НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“.  На 26 юли, петък, от 13 до 17 часа плавателният съд ще бъде базиран на Морска гара-Варна, а на 27 юли, събота, варненци и гости ще могат да го разгледат от 9 до 11 часа. Събитието се организира по случай три години от влизането на..

публикувано на 22.07.24 в 14:46