Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостин Петров: Компютърните игри са нова форма на изкуство

Според създателя на студиото Zariba Варна има потенциал да се превърне в голям гейминг център

От 3 до 6 март 2022 г. във Варна ще се проведе първото издание на Sea Game Jam. Събитието включва конференция на водещи лектори от гейминг сектора, състезание за създаване на компютърни игри от нулата и конкурс на независими разработчици на игри. Домакин е Икономическият университет.

Форумът ще включва и конференция, в която могат да участват хора с любопитство към тази индустрия, предприемачи, ученици и студенти в търсене на кариерно развитие или просто хора с желание да повишат общата си култура. Всички събития от програмата на Sea Game Jam са с вход свободен.

Организатор на инициативата е гейм студиото Zariba, в чиято основа е Радостин Петров. Той стартира бизнеса си през 2001 г., като първоначално се занимава с разработка на софтуерни проекти за немски компании. През 2007 г. в партньорство с негов приятел, графичен дизайнер на игри в САЩ, успяват да привлекат вниманието на гиганта Disney. Тогава се ражда Zariba. Задачата на студиото е да пише кода и да разработва техническата част за игрите на Disney, а първите проекти на екипа са изцяло обвързани със заглавия на американския гигант. След 2010 г. компанията се профилира в разработване на собствени мобилни игри, които до момента са с над 100 милиона тегления.

Днес Радостин Петров е твърдо решен да помогне Варна да се превърне в голям гейминг център.

Към момента Варна не съществува на картата на гейминг индустрията. Организирахме Sea Game Jam с идеята да привлечем вниманието на варненската общественост към този печеливш отрасъл, който има огромен потенциал за развитие. Желанието ни е два пъти в годината Варна да събира на едно място големи имена от този сектор, които да споделят своя опит от разработването на компютърни игри. Защото изработването на една игра е съпътствано, освен от добра идея, още от икономически познания, маркетингови стратегии, изследване на потребителското поведение и още много процеси.

Наистина смятам, че Варна притежава перфектните условия, за да се превърне в гейминг хъб - прекрасна природа и климат, връзките с Турция и Румъния са много добри (Букурещ е на 280 км, а до Истанбул има постоянна самолетна връзка) - и в двете наши съседки тази индустрия е изключително развита. Да не забравяме и Украйна, най-развитата страна в региона в това отношение. Така че силно се надявам специалисти от тези държави да станат неизменна част от обмена на опит и сътрудничество.

Какво е бъдещето на компютърните игри?

Виртуалните светове чукат на вратата. Игрите се развиват в посока на виртуалната реалност, тласкани от бурното развитие на технологиите, и това със сигурност е бъдещето. Аз лично, като човек от едно друго поколение, не съм особено щастлив от този факт, но той е неизбежен.

Носят ли видеоигрите полезна стойност или качества? Какво би отговорил на родителите, които обвиняват именно игрите за слабия успех на децата си?

Лично моето мнение е, че това е просто извинение за недостатъчното внимание, което родителите обръщат на децата си. Преди да се появят компютърните игри играехме не по-малко време навън, но това не влияеше на успеха ни в училище. Всъщност електронните игри са просто съвременната форма на забавление, което иначе е неизменна част от живота на децата от хиляди години.

Компютърните игри могат да са много полезни за едно дете. Например една от най-популярните игри в последните години, Minecraft, може да допринесе за развитието на пространственото мислене, на въображението на детето. НО има игри, които със сигурност не са подходящи за деца под определена възраст - тези, които включват насилие, стрелба с огнестрелно оръжие. Аз лично не бих позволил на детето си да ги играе. Всеки отговорен родител трябва да селектира игрите на детето си, но не бива да му забранява изобщо да играе - по този начин ще го превърне в аутсайдер за своите връстници. Това е една от любимите теми на разговор сред децата, тяхно хоби и общ интерес.

Целия разговор с Радостин Петров в предаването Улица “Събота” слушайте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30