Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психология на промоционалното пазаруване: Защо хората купуват стоки само заради самата промоция?

Миналата събота станахме свидетели на истерията с повишаващите се цени на олиото и щурмът на една от големите търговски вериги, която се превърна в бойно поле, защото пусна продукта на промоция. В медии и социални мрежи се появиха стотици кадри на блъскащата се тълпа и хаоса, породен от неистовото желание на клиентите да се доберат до така желания стек с олио. Това предизвика вълна от възмущение у някои хора, други се шегуваха, а трети си обясниха случващото се с бедността и намаляващата покупателна способност на населението.

В интервю за "Радио Варна" психиатърът и психолог проф. Христо Кожухаров разгледа случващото се от психологична гледна точка. Според него хората са се поддали на емоцията за сметка на разума.

"Ние сме полколение, което не е преживяло ужаса на войната. По-старото поколение, което ни е възпитавало, е преживяло войни и е свикнало да се презапасява със стоки от първа необходимост. При тях обаче страхът е бил рационален", каза проф. Кожухаров, давайки за пример с недостига на храна и продукти по време на Студената война.

"Става дума за масова психоза. Аз не мисля, че това олио им е толкова необходимо на хората. Колко олио ще изхаби едно домакинство", запита се проф. Кожухаров и допълни, че проблемът е по-скоро психологически.

"Ние правим същите неразумни неща като животните, които струпват различни неща или се прегрупират хаотично", коментира още психолога.

Често купуваме дадена стока не защото ни трябва, а защото е на промоция.

Професор Кожухаров обясни този феномен с чувството на удовлетворение, че сме измамили системата.

"За жалост тук го има елемента, който е описан още от Елин Пелин в "Андрешко". Това чувство, че мамим системата или че животът е несправедлив с нас и ние успяваме да излъжем държавата. Т.е ние сме като едни хитреци, но всъщност мамим себе си", каза проф. Кожухаров.

"По този начин се поставяме в една ситуация на стрес - къде да отидем, къде е по-евтино, но пък дали е качествено? Това е нерационално мислене. По този начин ние се опитваме да се справим с нашата тревожност", обясни психолога.

Той посъветва хората да не се доверяват на всичко, което прочетат в интернет и да проверяват всяка една информация за да не попадат в тези емоционални "капани".

"Проверявайте, отлагайте и залагайте на сигурното", призова проф. Христо Кожухаров. 

Чуйте разговора на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30