Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Благомир Коцев: Частни интереси свързани с общински възпрепятстват изграждането на буферни паркинги около Морската градина

Благомир Коцев

Областният управител Благомир Коцев е получил становището на националния омбудсман Диана Ковачева, по отношение собствеността на земята на балнеологичен и здравен комплекс "Дом Младост". Това той потвърди в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция”. Припомням, че според омбудсмана, теренът, върху който се е намирал комплексът е държавна собственост и след събарянето на сградите в него в края на януари т.г. държавата следва да влезе във владение на имота си. Ето какво каза по този казус варненският областен управител:

В момента проучваме с юристи много детайлно собствеността на земята под "Дом Младост". Интересно е, че омбудсманът е видял този пропуск и това идва още от приватизацията на предприятие "Лазур" навремето. Ако се окаже, че наистина теренът под сградата е бил държавен, това поставя много казуси как ще се развива съдбата на здравния комплекс. Лично аз много се надявам, общественият ресурс, минералната вода която се намира там, да бъде достъпна до гражданите на Варна, защото самият извор е държавна собственост.

Благомир Коцев заяви, че ще търси баланс между обществения и частен интерес и ако теренът се окаже държавен, тогава държавата ще защитава интересите си. Той каза, че екипът юристи ще запрати запитване до Агенцията по приватизация, за да се провери целият процес и вероятно седмица след празниците около 6-ти май ще има становище по въпроса.

Областният управител отговори и на кмета на Варна Иван Портних, който в предаването "Позиция", на 16 април, заяви, че, цитирам: "собствениците на заведения в Морската градина и приватизаторите си имат собствен областен управител". Тогава Иван Портних заяви, че Благомир Коцев, като собственик на комплекс "Хоризонт" е представител на тези, които са обжалвали кметските заповеди за спиране на движението в парка.

Никога не сме били радетели за присъствието на коли в морския парк. Напротив, винаги сме били против и сме имали най- голям интерес да няма МПС-та там. Аз съм варненец трето поколение и съм израснал с това да бъда в Морската градина като дете и изключително много обичам парка. Нашата позиция е такава- там коли не трябва да има, но решенията как да бъде достъпен този парк са изключително важни и това е което г-н Портних не направи през десетте години негово управление. Цялата общественост се интересува как ще се стигне до парка от хора които не живеят непосредствено до него, от кварталите в Аспарухово, Владиславово, Младост. Нищо не се направи по въпроса за буферните паркове за които настоящия кмет говореше преди изборите. Тази тема се повдига само тогава. А проблемът с паркирането е в целия град, не само по периферията на Морска градина. Паркинги няма, застрояват се всички парцели. На последната сесия на общински съвет се гласуват 140 дка имоти които да бъдат продадени от община Варна и вероятно ще бъдат купени за застрояване. И пак проблема с паркирането няма да бъде решен и ще остане висящ. Напротив, градът ще бъде затлачен с години напред и няма да може да функционира пълноценно. Същият е проблема и с Морската градина. Навремето там е имало буферен паркинг, който е бил изграден неслучайно, за да може този парк да се разрасне и развие по правилен начин. Точно тези парцели бяха разпродадени и с разрешение на общината бяха застроени. Наслагването на проблемите през годините е такова, че именно тази община, от лицето на която г-н Портних говори, тя позволи това застрояване. И в момента има частни паркинги в морската градина, но общината не прави нищо за да направи публично частни партньорства и да отчужди тези паркинги, да ги направи безплатни и да могат хората да стигат безпрепятствено до парка.

Това беше и причината навремето да се обжалват заповедите за спиране на движението в парка. За да прекъснеш движението на МПС-та в морсаката, което е добра идея, първо трябва да си намерил решение, както се прави в цивилизованите страни. Намират се алтернативи, намират се решения и след това влизат забранителните режими. Не по обратния ред.

-  Какво се случи с държавните имоти които бяха продадени от предшественика на вашия предшественик.

Друг голям проблем. Забелязах тези сделки бидейки в позицията си на областен управител. Това е огромна грешка. Морската градина е едно от най- големите богатства на Варна и в никакъв случай не бива да се върви в посока да бъде застрояван и движение на автомобили. И правилните решения трябва да са в посока отчуждаване на частни имоти, от частно към държавно.

-  Останаха ли държавни имоти в местност „Салтанат”?

До колкото знам има и те трябва да останат такива. Тука е въпроса, до колко тези които са частни и са повече могат да бъдат отчуждавани. Наясно съм, че това струва скъпо. Че става дума за огромни средства с които да бъде осъществена отчуждителна процедура, за да може да частни парцели да бъдат прехвърлени към активите на държавата, за да може в тях да се предприемат парко устройствени операции, за да се разшири парка.

-  Каква е гаранцията, че ако бъдат изградени буферни паркинги, собствениците няма отново да поискат да обжалват възможността да влизат с колите си до своите имоти в парка?

Ако се направи правилната процедура те нямат да имат основание да обжалват. Това е и причината г-н Портних да не успява да издаде необходимите заповеди и решения за проблема. Така са направени тези заповеди, че лесно да паднат в съда. Няма как да нарушиш правото на частна собственост по толкова брутален начин и след това да очакваш, тези заповеди да не бъдат събаряни в съда. За това трябва да се търси конструктивното решение и да се мине по цялата процедура и да се стигне до решение което е непоклатимо в съда. Такива вярвам че има. Разбира се отчуждителните процедури са много тежки, дълги и скъпи, но няма как и да се върви с действия противоречащи на закона. Според мен ако се направи едно обсъждане в което да бъде намерен консенсус между частната собственост и обществения интерес, решения ще се намерят много лесно.

Пак казвам, има достатъчно парцели, които навремето са били приватизирани и са били отредени за такава дейност и биха могли отново да бъдат използвани за тази дейност. Но там има частни интереси които са свързани според мен с общинските и по някаква причина никой не повдига тази тема. Не е случайно че те използват предизборно тази тема. Това е много добър начин да си направиш пиар, без да влагаш средства, без да е скъпо да го направиш. Без да има нужда да инвестираш, да поддържаш парка или да направиш неговата среда достъпна. Това е просто една риторика и с изграждането на един два поста към морската градина за известно време, при това незаконно и да кажеш „ето, аз затворих парка”. Не е това начина. Има много по добри. 

По темата за украинските бежанци, областния управител заяви, че над 40 хиляди от тях са във Варненска област.Чувствително е намалял потокът след 15 април, но и много от украинските граждани идват без да се регистрират в бежанския център в Двореца на културата и спорта, допълни Коцев и обясни:
Насочваме украинските граждани и към бургаска област и към Добрич, да се разпределят хората, да не са концентрирани около курортите. Бройката вече е значителна- около двадесет и няколко хиляди в хотелите и плюс десетина хиляди в апартаменти и частни квартири в града. Това прави около 35-40 хиляди души, което е към 10 на сто от населението на Варна.
В момента се извършва пълен анализ на държавните и общински бази в цялата страна. Идеята е част от бежанците да бъдат разселени извън районите в които са концентрирани в момента, каза още областният управител Благомир Коцев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Славкова

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети..

публикувано на 22.07.24 в 07:05

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 20.07.24 в 16:05

Пламена Иванова: Възрастните губят радостта от живота, когато забравят игрите от детството си

Варненският психолог и психоаналитик във формиране Пламена Иванова-Бучинска събра в една увлекателна книга "70+ игри от нашето детство". Пламена Иванова е създател на Център за терапия, приложни изкуства и обучения във Варна и на Зона за свобдни игри за деца от 7 месеца до 3 години. Опитът и там, заедно с вдъхновението от игрите с малката и..

публикувано на 19.07.24 в 08:30

Geoff Bub (JUNGLE ROT): Страхотно е, че можем да се срещнем и да говорим лице в лице с всички фенове

Интервю с Geoff Bub (JUNGLE ROT) Американската дет метъл банда JUNGLE ROT ще направи първи концерт в нашата мила родна страна на 21.07.2024 година. Поканата е от „Sofia Waste Water System”. Мястото – традиционно за подобни танцови забави - „Grindhouse Skateboard Club” в София. Съпорт бандите са CONCRETE, ПРОКАЗА и UNBAPTISED. Интервюто с..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

От актриса до военен кореспондент: пътят на Горица Радева от Велико Търново до Донбас

Тя е актриса. Играла е на няколко български театрални сцени. Работила е като PR на Шуменския театър. Повече от 10 години събира стари театрални афиши и пиеси. Сред тях са оригинални ръкописи на Йордан Йовков, част от кореспонденцията му до Елин Пелин, първото издание на пиесата "В полите на Витоша" на Пейо Яворов.  Последната сцена, на която застава -..

публикувано на 18.07.24 в 08:05

Белослава: Имам един вдъхновяващ живот, който ценя от сърце

На 18 юли в клуб Ментол   посрещаме Белослава с проекта “Welcome to 74th street” . Заедно с нея на сцената ще бъдат музикантите от J P3: Живко Петров - пиано, Димитър Семов - ударни, Димитър Карамфилов - контрабас и Младен Димитров (Mr. Moon) програминг и перкусии. Събитието е с начален час 21 часа . Чуйте цялото интервю с Белослава в..

публикувано на 18.07.24 в 07:05

Георги Стоянов: Опитите с извалявания от потенциални облаци е в интерес на земеделието ни

Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата. Такива вече се правят в съседна Румъния от български учени и метеоролози. В напреднала фаза на опити са САЩ, Канада, Китай и Русия, каза за Радио Варна Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз.  Европа изостава, но в Румъния се..

публикувано на 17.07.24 в 08:15