За втора поредна година се провежда националната кампания "Зелено четене", която има за цел да популяризира четенето на обществени места и да ни срещне с книги на съвременни български автори в различни жанрове на художественото слово.
В продължение на месец - инициаторите радват хората със своите "книгодари" в парковете и градините на девет български града. Повече за кампанията, която идва и във Варна, чуйте от интервюто с инициатора й младата писателка Надежда Динева:
"Книгите сами ни намират" е мотото на националната кампания "Зелено четене", с която посрещаме тазгодишното литературно лято. През уикендите на целия месец май инициатори и доброволци ще оставят книги на български автори в паркове и градини в цялата страна. Така, в поредица от обиколки в София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Ямбол, Благоевград и Видин, книгите ще откриват и изненадват своите нови читатели.
Идеята за кампанията "Зелено четене" е на младата писателка Надежда Динева. Първоначалното ѝ намерение е да дари собствения си роман - "Орденът на скорпионите", който да се появява свободно в паркове и градини. След споделянето на идеята със съмишленици и други творци планът се разраства и кампанията "Зелено четене" бързо се превръща в национална.
Всяка оставена книга съдържа книгоразделител с информация за кампанията. Инициаторите насърчават хората, открили своите "книгодари", да споделят снимка с тях в социалните мрежи като добавят хаштаг #книгодар. А всеки, който иска да стане посланик на "Зелено четене", може да допринесе като остави собствена книга на същите локации и така продължи кампанията.
Второто издание на кампанията е още по-мащабно, в него се включват нови автори, както и най-големите български издателства, които също даряват книги. За момента изданията са над 300 като се очаква техният брой да се увеличава още, сподели за Радио Варна Надежда Динева.Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..