Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жоро Генчев и вълшебството на фотографията

"За варненци образът на човек с триножна камера е познат още от времето на лагеруването на френския корпус край града през 1854 г. Първото професионално фотографско ателие отваря едва след 1872–1873 г. Тогава в морския ни град като фотографи идват предимно арменци, гърци и германци, и именно те организират работилниците си на две улици – търговската „Голяма Преславска“ и „Княз Борис“. Присъствието им и начинът на работа привличат вниманието на жителите не само с „правенето на фото“, а и като възможност за нов поминък. Установяването на фотографите следва своята география ..."

С тези думи започва пътуването на Жоро (Георги) Генчев в света на фотографите, работили във Варна от малко след зората на фотографията през 1839 г., когато Луи Дагер публично представя за първи път фотографския процес пред Френската академия на науките и изящни изкуства до днес. Първата част от монографията му - "Фотографите и градът от тогава до днес", която представя фотографите във Варна до 1947 г., вече е факт, публикувана от издателство "Изток-Запад". 

"Давам си сметка, че идеята да разкажа за варненските фотографи зрее от години в мен, провокирана от много, понякога дразнещи, факти. Единият е, че имената на редица значими професионалисти, днес тънат в забрава. Проучването на професионалната фотография в града има цел да разкаже как е била практикувана, как са изглеждали фото­работилниците, преди да станат ателиета. А също и как новата изобразителност превръща фотографите във властелини на времето и спомените. 

Днес светът ни е преобладаващо образен, технологиите промениха начина на получаване на изображенията. Свидетели сме на нещо ново и интелигентно, външно приличащо на фотографията. Именно цифровизацията направи илюстрацията по-бърза и икономически изгодна. Възползвайки се от това, човеците днес масово произвеждат спомени, препълвайки пространството с образи.", обяснява Генчев.

Търсенията и събирането на информация за творилите във Варна фотографи - още от времето на Кримската война - отнемат на Генчев години. Следите им, наследството им и снимките направени от тях изискват ровене, комуникация с хора на различни места в света. Дори и днес излизат снимки, направени назад в десетилетията в Южна Африка, САЩ или различни страни в Европа.

И още от Жоро Генчев.

"Поради това и след като събрах и подредих техните работи и дела, съставих сборник от миниатюри на и за тях – фотографите, благодарение на които днес имаме образен спомен за града ни, превърнал се в реликва.

Именно събирачеството и проучването подсказват и оформянето на историята на фотографията и на фотографите във Варна в три периода. 
"Първият, обременен от оскъдността на сведенията, описва основателите на фотографията в града ни. Вторият разказва за насилственото преобразуване на собствеността от частна в държавна, а последният обяснимо ни връща в настоящето". 
Реконструкцията на социалното битие на фотографията е като да правиш къщичка от пясък, идва една вълна и срива всичко, казва още Жоро Генчев. 
Това, с което във Варна можем да се гордее е, че тук се създават едни малки фото предприятия. Фотографията идва със своята демократичност. На един и същи стол - за да си направят портрети, са сядали както кметът, богатият търговец със семейството си или офицерът, но и най-обикновеният селянин. Имало е и плащания в натура. Селяните са си плащали в кокошки, прасенца, агънца. 
Сред нещата, които трябва да отчитаме, когато говорим за фотографията и фотографите във Варна и за невероятният им професионализъм е, че до 1916 г. няма ток. Всички снимки, всяко едно заснимане са правени само и единствено на естествена светлина. Но все пак оптиката тогава е била на изключително равнище, която е давала това грандиозно качество на изображенията, от които се възхищаваме и до днес. 
Във Варна фотографията идва по два културни потока. Единият през Австро-Унгария и градове като Виена, Будапеща и през Букурещ, а вторият през школата, която се създава в началото на 40-те години на 19-ти век в квартал Пера в Истанбул, т.нар. средиземноморска линия, където по него време е имало най-много знания за фотографията. 
А един от най-важните уроци, които ни дава историята на фотографията във Варна е, че "ако живееш 10 години тук, се превръщаш във варненец!"
Целият разговор с Жоро Генчев как се реконструира социалното битие на фотографията може да изслушате в звуковия файл.


Непознатата история на военната фотография, запечатала и дни като днешния30 години делят Варна от първата фотография в Париж

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика на български творци във Варненската опера в дните около 3 март

Музика на български творци ще звучи във Варненската опера в дните около националния празник. В навечерието на празничните 1 и 3 март Държавна опера Варна ще поднесе на публиката симфоничен концерт със специално подбран репертоар на родни композитори. Датата е 28 февруари, а в програмата са „Еврейска поема“ на Панчо Владигеров и Симфония № 1 „Детска“ на..

публикувано на 24.02.25 в 11:24

Радио Варна става част от новия художествен градски тур "За Варна с поезия и изкуство"

Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..

публикувано на 21.02.25 в 16:05

Благотворителен концерт в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева от хорова формация "Лира"

Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..

публикувано на 21.02.25 в 15:21

Премиера на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ във Варна

На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..

публикувано на 21.02.25 в 15:00

С конференция във Варна отбелязват Международния ден на екскурзовода

С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 20.02.25 в 18:00

София филм фест започва през март във Варна

С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на  Светослав Овчаров  е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март.  Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..

публикувано на 20.02.25 в 12:52
Тео Елмазов - Муа у тупан, 1992

Отменят спектакъла "МУА У ТУПАН"

Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър.  Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..

публикувано на 19.02.25 в 16:58