Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Втори дубъл за защитения статут на "Камчийски пясъци"

Проблеми с идентифицирането на собствениците в кадастъра отлагат във времето решението на най-горещият проблем в българската природозащита, където част от пясъка се оказва вписан като "пасища"

2
Снимка: Александър Иванов

Включването на "Камчийски пясъци" в списъка на защитените местности, откъдето беше извадена преди малко около 15 години, се отлага, съобщи за Радио Варна Стефан Аврамов - експерт от Сдружението за изследователски практики, работещ по проект на "Зелени закони" за анализиране на емблематични казуси за опазването на българската природа. 

"Камчийски пясъци" - казва Аврамов, е най-горещият проблем в българската природозащита. 

Не е изключено да има и други пропуснати забрани за строителство в защитени зони

Във вторник - 12 юли, във Варна заседава комисията за възстановяване на едноименната защитена местност, която беше ликвидирана през 2006 г. с решение на Върховния административен съд по искане на частна фирма, заинтересувани от т.нар. "заменки" на земи и гори, извършени през 2007/2008 г. по времето на правителствата "Сакскобурготски" и "Станишев".

Предложението за възстановяването на "Камчийски пясъци" - най-дългата дюнна и пясъчна - и незастроена - ивица в България, беше отправено в края на май 2021 г. от "Зелени закони" и от Асоциацията на парковете в Българияи цели опазването и защитата на дюнния комплекс, както и уникалните лонгозни гори. 

С аргументи и данни за редки видове в посочените за защита имоти се включиха редица учени от институти на БАН и Биологическия факултет на СУ. Предложението беше съгласувано с Министерството на земеделието, Изпълнителната агенция по горите и Регионалната инспекция по околната среда и водите - Варна, която именно трябва да приеме решение за обявяването на защитената територия, нейните режими, граници и наименование. 

След изваждането на хилядите декари пясъчни дюни и гори в района през 2007/2008 г. част от тях бяха обявени за пасища, оценени на 18 стотинки/м2 и заменени, а впоследствие някои от тях бяха обявени и за урбанизирани територии.

В годините Европейската комисия (ЕК) обяви "заменките" у нас за нерегламентирана държавна помощ и разпореди връщането на имотите и разваляне на сделките. Това обаче така и не беше направено. В резултат започнаха и няколко наказателни процедури срещу България от ЕК. 

По думите на Аврамов, тъй като част от заменените имоти в обхвата на "Камчийски пясъци" са на терени, които се приемат за изключителна държавна собственост, те на практика са противоконституционни, и ще се търси съдействието на областната управа за обявяването им за такива. В казуса обаче са замесени три министерства - на екологията и околната среда, на земеделието и храните и на регионалното развитие и благоустройствово.

Повече може да чуете в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21