Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнопроизводители предупреждават за много фалити в сектора

| обновено на 14.07.22 в 15:03

Жътвата на ечемик и пшеница в Добруджа е към своя край. Добивите са в голям диапазон в отделните региони в област Добрич, като някъде стопаните са прибрали по над 600 кг на декар, докато на други места едва около 400. Основната причина за по-ниските от очакваните добиви е в късната сеитба заради студове, както и в продължителното засушаване през пролетта, което на места продължи повече от 50 дни. Голямата тревога на земеделските производители обаче е в безмитния внос на зърно от Украйна, което е с много по-ниска цена от тази на българското зърно, както и в липсата на пазар заради неустойчивата икономическа обстановка.

Картината на добивите от пшеница и ечемик в област Добрич е пъстра, като количествата са по-малки от тези през миналата 2021 година, но и много по-големи от критичната 2020-та. Препускащите нагоре цени на горивата, торовете и семената са поредното предизвикателство пред зърнопроизводителите, а в същото време пазарите са застинали и за цени на зърното е трудно да се говори. Всичко това, заедно с безмитния внос на слънчоглед и пшеница от Украйна, изправя бранша пред много неизвестни, а за много стопанства тази ситуация ще означава и фалити, категорична е председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. Тя обработва 13 000 декара в землището на село Гешаново, като средният добив от пшеницата е 400 кг.

Мария Дикова обработва 6 000 декара в землището на село Гурково, община Балчик. Неблагоприятните метеорологични условия през зимата и пролетта са дали своето отражение и за нейната реколта, но не по-ниските от очакваните добиви са истинската й тревога.

Липсата на търговия води след себе си и друг проблем. Складовите бази на търговците и производителите постепенно се запълват, повечето стопанства не разполагат с достатъчно място за съхранение на цялата си продукция, а тепърва ще се прибира реколта и от слънчогледа и царевицата, допълват Радостина Жекова и Мария Дикова.

Радостина Жекова е категорична, че България не може да продължава да си затваря очите пред фактите и е време да последва примера на други европейски държави като Румъния например, които позволяват вноса на зърно от Украйна според директивата, но не го задържат в страната. По думите й ако се допусне смесването на българско и украинско зърно по складовете и след това то излезе от страната ни с български етикет, браншът ще бъде изключително компрометиран пред другите държави, тъй като качествата на това смесено зърно няма да отговаря на европейските изисквания.

Как земеделците могат да се спасят в тази ситуация според Мария Дикова. 

Според нея вариантът е, който може да издържи, да съхранява продукция и да чак. По думите й обаче, това е много трудно, тъй като предстоят разходи за торове и семена, а всичко е поскъпнало.  Идват плащания на 

Няма вариант и добивите от слънчоглед и царевица да компенсират ситуацията с пшеницата.

Националната асоциация на зърнопроизводителите също е притеснена от ситуацията в бранша и настоява за спешна намеса на държавата. В противен случай земеделците са готови на протести, заяви Радостина Жекова.

Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

144 години отбелязва днес ВВМУ "Никола Й. Вапцаров" във Варна

144 години от основаването на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ във Варна бяха отбелязани по-рано днес. С химна на Република България започна тържествественото честване на годишнината от основаването на флотската алма матер. В голямата зала „Вапцаров“ се събраха настоящи и бивши възпитаници на училището, сред които и..

публикувано на 09.01.25 в 13:01

Сложиха предпазна мрежа на "шапките" на колоните в Морската градина

Осемте „шапки“ на колоните на централния вход на Морската градина бяха укрепени с мрежа. Причината са зачестилите сигнали за пукнатини по тях и опасност за хората. Това каза за Радио Варна Жоро Георгиев, началник отдел „Дейности за защита на населението“ в Община Варна, който ръководеше укрепителните дейности. Те са облицовани с поцинкована..

публикувано на 09.01.25 в 12:16

Девет нови площадки в детска ясла „Моряче” готови до пролетта

До пролетта ще бъдат завършени и готови за провеждане на занимания на открито осем детски и една спортна площадки в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за малчуганите, посочват..

публикувано на 09.01.25 в 10:57
Деца, използващи вейпове

Тийнейджъри между 14 и 16 години най-често експериментират с наркотици

Тийнейджърите между 14 и 16-годишна възраст най-често експериментират с употребата на наркотици. Това каза за Радио Варна Николай Кърджиев, експерт от дирекция „Превенции“ към община Варна. Той допълни обаче, че в последните години спада възрастовата граница на подрастващите, които посягат към дрогата. Според психолога Добринка..

публикувано на 09.01.25 в 10:50

Мотористи за гонките на Побити камъни: Извършителите не са официални членове на мотоклубове

Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите във Варна сезира Районната прокуратура заради сигнал за следи от незаконна мотописта в защитена територия в местността Побити камъни край Варна. От оформените бразди е видно, че мотористи са си организирали състезания.  Екоинспекцията във Варна сезира прокуратурата за незаконна мотописта..

публикувано на 09.01.25 в 10:25

Посланикът на Украйна Олеся Илашчук на посещение във Варна

Посланикът на Украйна в България Нейно Превъзходителство Олеся Илашчук е на посещение във Варна по покана на ръководството на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във връзка с честването на 144 години от основаването му.  Н. Пр. Илашчук ще се срещне с началника на висшето училище днес. "Черноморският регион е особено важен за сигурността..

публикувано на 09.01.25 в 09:50

Разкопан уличен тротоар в кв. "Трошево" затруднява преминаването в района

Разкопан уличен тротоар буди недоумение сред хората, които живеят, работят и преминават през квартал "Трошево" тези дни. Изкопите са огромни, те започват от булевард "Сливница" и продължават до булевард "Република" в посока спирка "Детско градче" и обхващат целия тротоар от лявата страна. Участъкът е в непосредствена близост до един от големите..

публикувано на 09.01.25 в 09:20