Водят ли високите цени на жилищните имоти във Варна до отлив на купувачи, има ли разминаване между цена и качество на имотния пазар и защо цените на някои панелни жилища достигат нивата на новото строителство? Отговорът на тези и още въпроси в интервюто на Иван Барбов с Калоян Балинов, собственик на агенция за недвижими имоти в морската столица.
Освен високите цени, презастрояването и пренасищането на пазара на новото строителство във Варна е довело и до спад на търсенето на жилища, каза Балинов.
Не са редки случаите, в които цената на едно панелно жилище е равна или дори по-висока от тази на новото строителство.
Именно гледката, както и добрата локация и инфраструктурата са водещи критерии при избора на клиентите, поясни още Балинов. Често обаче се случва да има разминаване между цената и качеството на предлагания имот. Според експерта няма некачествени имоти, а по-скоро надценени.
Все по-често срещана практика от строителите е да спират продажбите до получаването на акт 16, при което и цената вече става друга.
Няма отлив на сделките на клиенти с кредити. Банките проучват добре строителите и имотите и само така отпускат средства. Проблем обаче е инфлацията и намаляването на разполагаемия доход на клиентите, което по думите на експерта, ограничава достъпът им до кредит.
Чуйте повече в звуковия файл:
Рецептата за добра кънтри песен е "Три акорда и истината". Това разказва Лили Друмева, автор и водещ на единственото по рода си за Балканите предаване за кънтри музика, което звучи всяка събота между 14 и 15 ч. по програма "Христо Ботев" на БНР. В него Лили Друмева представя кънтри музиката и нейните сродни жанрове – блуграс, рокабили, кънтри-рок,..
Модерната българска държава не се създава с договора от Сан Стефано. Това е представа, налагана в обществото повече от 100 г., коментира в интервю за Радио Варна проф. Петко Петков от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Истината е, че в документа, който е подписан, не се споменава изобщо България, а това е двустранен договор..
Днес предстои 62-рото издание на традиционното третомартенско събитие на Радио Варна - Щафетната обиколка. Желаещите да участват могат да се запишат до 20-30 минути преди откриването на обиколката, поясни главният двигател на събитието - спортният журналист Румен Генов. 62-рото издание на обиколката ще започне официално от 12 часа, а щафетата ще..
В 2 часа след полунощ на 3 март започва най-известната церемония за връчване на филмови награди "Оскар". За 97-и път Академията за филмово изкуство и наука на САЩ ще отличи най-добрите заглавия от света на седмото изкуство през миналата година. Водещ ще бъде комикът Конан О'Брайън, а бляскавата церемония ще бъде проследена от милиони, въпреки че..
След скандала между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще последва тежък период за Украйна. Случилото се вчера в Белия дом, меко казано, е твърде далеч от дипломацията. Това коментира в предаването на Радио Варна „Позиция“ Любомир Кючуков - директор на Института за икономика и международни отношения, бивш зам.-министър на външните работи...
До една седмица Централната избирателна комисия може да извърши изчисленията, възложени ѝ от Конституционния съд, з аяви в интервю за БНР председателят на ЦИК Камелия Нейкова. Тя обясни, че а нгажиментът на ЦИК е да въведе данните, установени от КС, и да се направят изчисления на изборните резултати, за да се прецени дали оказват влияние върху..
Стефани Николова е деветокласничка от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Нейни преподаватели са Антония Станева и Светлана Тоншева (хореограф и репетитор в Държавна опера-Варна). Допълнителната награда на Силвия Томова от Международния балетен конкурс "Сара-Нора Прима" 2024 г. я отличава като много талантлива млада..