Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чилийска анимация с Гран при на 18-я Световен фестивал на анимационния филм във Варна

3
Проф.Анри Кулев на Световния фестиавал на анимационното кино-Варна 2022
Снимка: Даниела Стойнова

Над 85 филма бяха представени в състезателната програма на 18-я Световен фестивал на анимационния филм, който тази вечер се закрива във Фестивалния и конгресен център във Варна.Международното жури оповести наградите за най-добрите филми в различните категории.

Две специални грамоти получават създателите на португалските късометражни филми "Връзка" на Александра Рамиреш и "Боклукчията" на Лаура Гонсалвеш. Гран при се връчва на чилийския късометражен филм "Звяр" на режисьора Уго Коварубиас.

Най-добър студентски филм е "Мокро", Франция, специалната грамота в същата категория получава "Момиче във водата", Тайван. Най-добър пълнометражен филм е бразилския "Боб Спит: Ние не харесваме хора" на Сезар Кабрал, а най-добър детски филм - "Кралицата на лисиците", Швейцария на режисьора Марина Росет. Специалната грамота за детски филм получава "Черна пързалка", Израел на Ури Лотан. Съюзът на българските филмови дейци отличи филмът "Война" на режисьора Димитър Димитров, а гилдията на кинокритиците – "Боклукчията", Португалия.

"Стоножката" на Вера Иванова беше отличен за дебют, Съюзът на българските художници награди "Любовта, без която не можем" на Господин Неделчев - Дидо. Голямата награда за български пълнометражен анимационен филм получава "Флорентинска нощ" на режисьора Сотир Гелев. На финала организаторът на престижния форум, известният аниматор проф. Анри Кулев се обърна към членовете на международното жури с благодарност:


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден на театъра

Световният ден на театъра отбелязваме на 27 март. Дата е определена   през 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт (International Theatre Institute ITI). Датата е 27 март, защото на този ден се открива сезонът на "Театър на нациите" ("Theatre of Nations"). От този ден, всяка година, един от начините на отбелязване на..

публикувано на 27.03.25 в 06:43

"Лавандулови момичета" за Световния ден на театъра във Варна

С премиера на постановката "Лавандулови момичета" екипът на Варненския театър "Стоян Бъчваров" ще посрещне Световния ден на театъра, 27 март. Това е първият досег на публиката в България с пиесата. Премиерните спектакли са два – на 27 и на 28 март, и вече са изцяло продадени. Изкупени са и датите през април. Постановката е по пиесата..

публикувано на 25.03.25 в 15:11

Милчо Талев с изложба “Линия 2” в Градската художествена галерия - Варна

Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..

публикувано на 25.03.25 в 08:45
GODSMACK

13 000 пяха с GODSMACK в София!

„Вие сте най-яката публика в Европа. Със сигурност!“, сподели Sully Erna от сцената. От София започна европейското турне на GODSMACK. Бандата пристигна в България в началото на миналата седмица, за да репетира в залата и да се подготви за следващите дати от европейското й турне.  „Избрахме България, защото феновете тук са доказали, че са..

публикувано на 24.03.25 в 20:46

Варненски ученици с две награди от национално състезание за таланти

Талантливи ученици от Варна спечелиха две награди от художествено-музикалното състезание, организирано от Асоциацията на Кеймбридж училищата в България с цел да насърчи изучаването на английски език чрез изкуство. Младите артисти от ГПЧЕ "Йоан Екзарх"  завладяха сърцата на аудиторията с вдъхновяващо изпълнение на песента „More than a feeling“ на..

публикувано на 24.03.25 в 12:15

Музика, литература, рисуване и съвременни артисти в тазгодишния Салон на пролетните изкуства във Варна

Тази вечер от 18.00 часа в Градската художествена галерия ще се проведе ателие по творческо писане "Малки тайни за пишещи" с автора Ина Иванова, което е част от тазгодишния Пролетен салон на изкуствата във Варна. Фестивалът започна в началото на седмицата с концерт на Квартет към Държавна опера-Пловдив. Освен ателието довечера, в програмата има още..

публикувано на 20.03.25 в 11:00

Книги за бележити женски личности представят в Балчик

В месеца на жената Артцентър "Чаршията" в Балчик представя Катя Зографова. Тя е автор на 20 книги, от които голяма част за бележити женски личности, оставили незабравими следи в историята. Затова и акцентът е върху книгите и: "Бележити жени на/за България (От Кера Тамара до Петя Дубарова)"; "Елисавета Багряна: Играещата със стихиите"; "Фани..

публикувано на 19.03.25 в 17:49