Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Креатин монохидрат – какво трябва да знаем за тази хранителна добавка?

Креатин монохидратът се използва като енергийна подкрепа от началото на 70-те години. В Америка бумът в използването му идва през 90-те години. Това е в пълно съответствие с последните проучвания, които показват, че добавките с креатин монохидрат имат ергогенен ефект, тоест, увеличават спортните постижения.

Според едно скорошно проучване 37,5% от американските мъже колежани спортисти използват добавка креатин монохидрат. Въз основа на резултатите от продажбите и добре известната ефикасност, безопасно е да се каже, че креатин монохидратът е най-популярната хранителна добавка сред силовите спортисти.

Креатинът се съдържа в храните и може да се синтезира от черния дроб, панкреаса и бъбреците. Дневният обмен на креатин в тялото на 70-килограмов човек е 2 грама. Приблизително половината от дневната нужда от креатин се синтезира от тялото от аминокиселини. Другата половина идва от храната. Рибата и месото са най-добрите естествени източници на креатин. Например, 250 грама сурово постно говеждо месо съдържат 1 грам креатин. Въпреки това, най-често срещаният начин за натоварване на мускулите с креатин сред спортистите е чрез хранителни добавки, тоест синтетичен креатин монохидрат.

Какво показват изследванията?

Креатинът съществува в тялото в свободна форма и под формата на фосфатни форми, тоест фосфокреатин или креатин фосфат. Основно (до 95%) креатинът се намира в мускулите и се използва като буфер. Когато тренираме, има рязко увеличение на търсенето на енергия в тялото. По време на периоди на повишено търсене на енергия фосфокреатинът произвежда фосфат за аденозин дифосфат (ADP), така че да може да се произведе аденозин трифосфат (ATP), енергийната валута на тялото. Упражненията, които изискват рязък кратък прилив на енергия, зависят както от АТФ, така и от фосфокреатина като източници на енергия.

Снабдяването на тялото с креатин монохидрат увеличава запасите от креатин фосфат и циркулиращите нива на креатин. Така човек, който приема добавка креатин монохидрат и тренира с висока интензивност, ще получи допълнително готов креатин. Следователно, тялото му ще може да тренира по-усилено и да се възстановява по-бързо.

Креатин монохидратът се използва често от спортисти и в проучвания с натоварващи и поддържащи дози. Пример за режим на натоварване е 20 грама креатин на ден в продължение на пет до седем дни. Този формат на натоварване ще увеличи съдържанието на креатин в мускулите с 25 процента.

Скорошно проучване показа, че консумацията на 2 грама дневна добавка креатин монохидрат в продължение на 30 дни би довела до същото увеличение на мускулното съдържание на креатин като петдневно натоварване. А това означава, че в някои случаи - например, когато няма нужда от рязко повишаване на нивата на креатин, може да не е необходимо зареждане с него, но е по-добре да приемате поддържаща доза до 5 грама на ден.

Усвояването на креатин монохидрат от мускулите и неговият прием зависят главно от първоначалното му ниво на съдържание в мускулите. Контролните групи с най-ниски изходни нива на креатин абсорбират най-много креатин монохидрат. Установено е също, че усвояването на креатин монохидрат е по-добро, когато се комбинира с 50 грама въглехидратно-протеинова добавка.

Креатин монохидрат е показал в лабораторни изследвания, че има ергогенен ефект в следните ситуации - повтарящи се спринтове на стационарен велосипед, тренировки с тежести, разтягане на коленете, гребане, плуване и ръгби. Може би в някои спортове креатин монохидратът не работи толкова ефективно, колкото в изброените по-горе. Важно е да запомните, че той дава ергогенен ефект само в тези спортове, където физическото усилие продължава от 2 до 90 секунди или се повтаря няколко пъти подред.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

CINELAND® ЗАВРЪЩА IMAX ИЗЖИВЯВАНЕТО® В „CINELAND GRAND MALL“ - ВАРНА

Cineland®, новият оператор на кинокомплекса в Grand Mall - Варна, обяви днес, че зрителите, които ще посещават кинокомплекса, отново ще могат да се насладят на най-иновативното в света кино изживяване, когато IMAX® локацията отвори врати отново в края на ноември тази година. IMAX локацията ще бъде изцяло обновена с луксозни „реклайнър“ седалки,..

публикувано на 27.09.24 в 17:10

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 27.09.24 в 14:06

Фотографска изложба представя кварталите и хората на Варна

Груповата фотографска изложба „НА ФОКУС – Градска среда: кварталите и хората на Варна“ се открива днес  в пространството за култура и обучение „Аморфа“ (на ул. „Драган Цанков“ №10 до Адвокатската градинка във Варна). Събитието е с вход свободен и ще остане отворено за посетители до 4 октомври.  Десет млади фотографи представят свои серии,..

публикувано на 27.09.24 в 12:17

Семейният празник "Варна играе" - тази събота в Морската градина

За седми пореден път във Варна ще се проведе  семейният празник „ВАРНА ИГРАЕ“.  Събитието ще бъде от 10.30 до 15 часа в района на Морско казино и сцена "Раковина" в Морската градина и е напълно безплатно, подчертават организаторите.  Тази година освен ретро игрите - фунийки, лагерни колички, прашки, топки и въжета, семеен волейбол, налъми, дървени..

публикувано на 27.09.24 в 10:35

Правописна грешка дава сегашното име на Google

На днешната дата рожден ден отбелязва най-известната търсачка в света Google. Нейни основатели са Сергей Брин и Лари Пейдж. Любопитно е, че името Google идва в резултат на правописна грешка. Създателите му са искали да регистрират компанията под името googol, което е означението на числото 1 със сто нули отзад, но го изписват погрешно. По каква..

публикувано на 27.09.24 в 06:47

Експерт: Университетите трябва да търсят връзката между иновации, предприемачество и дигитална трансформация

Връзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите у нас не е достатъчно ефективна и често дори е противоречива. Затова университетите трябва да станат мотор на този процес. Това коментира във Варна  проф. д-р Веселина Димитрова - ръководител на катедра „Международни икономически отношения“ в Икономическия университет ,..

публикувано на 26.09.24 в 16:45

„Чудобой City 2024“ ще се проведе тази събота край Варна (програма)

Тази събота край Варна ще се проведе третото издание на „ЧудобойCity 2024” - отборно състезание за любители на изживяванията сред природата. В него са включени шест спортни дисциплини, творчески и интелектуални задачи - колоездене, етап с логическа задача, ориентиране, гребане с каяк, стрелба с лък и катерене. Отборите се състоят от двама души,..

публикувано на 26.09.24 в 14:37