На много улици и невралгични кръстовища във Варна са изградени повдигнати пешеходни пътеки. Тяхната основна цел е ограничаването на скоростта и осигуряване на безопасно пресичане на пешеходците. Според председателя на Европейския център за траснпортни политики Диана Русинова обаче, тези повдигнати пешеходни пътеки създават опасност, както за пресичащите, така и за шофьорите.
"Тези пешеходни пътеки са много по-опасни от обикновените. У нас изкуствените неравности на пътя рядко отговарят на нормите и са доста по-високи от допустимото. Те се превръщат в препятствие или трамплин и превозните средства с по-висок център на тежестта буквално биват изхвърляни от пътя. В крайна сметка, ние трябва да накараме водачите да намалят преди опасността, а не когато вече са достигнали до тази опасност. Затова и подкрепяме повече изграждането на легнали полицаи преди пешеходните пътеки, а не самите пътеки да бъдат повдигнати", посочи Русинова.
Максималната височина на повдигнатата пешеходна пътека в най-високата й част трябва да е не повече от 7.5 сантиметра, поясни още експерта.
"Въпреки тези норми, ние сме се натъквали на повдигнати пешеходни пътеки с височина 12, 14 и 16 сантиметра, каза Диана Русинова и допълни, че максималната широчина трябва да е не повече от 4.20 метра. Има и изискване за отстояние между изкуствената неравност и бордюра, което трябва да е 30 сантиметра.
Една от улиците във Варна с повдигната пешеходна пътека е пред НУИ "Добри Христов". Подобна изкуствена пътна неравност има и пред Детска градина "А.С.Пушкин". И двете отговарят на изискванията за височина и широчина, показа проверка на Радио Варна. На тези места има голям човекопоток и често деца, по-големи ученици и родители притичват от единия тротоар до другия. Според Диана Русинова в зоните около училищата и детските градини трябва да се полагат повече грижи от общините за безопасността.
Не всички шофьори обаче смятат повдигнатите пешеходни пътеки за опасни, показа анкета сред варненци.
"Не смятам, че са опасни, особено ако се спазва ограничението на скоростта", коментира варненски шофьор.
Според друг негов колега зад волана обаче е на мнение, че изкуствената неравност трябва да е преди самата пешеходна пътека.
"Пешеходните пътеки трябва да се полегато повдигнати, а не толкова рязко, колкото бяха преди", коментира шофьор, който тъкмо преминаваше в района на Музикалното училище. Друг варненец пък смята, че пешеходните пътеки в района са доста по-безопасни от други в града.
Каквито и да са пешеходните пътеки – повдигнати, обикновени или с легнали полицаи преди тях, най-важното е винаги да караме внимателно, със съобразена скорост и да спазваме правилата на пътя.
Чуйте разговора на Иван Барбов с Диана Русинова и анкетата с варненски шофьори:
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..