Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много аптеки - хилава система

Снимка: Ани Петрова

Липсата на аптеки в селата е проблем, който от години не намира своето решение. Аптеките във Варненска област са по-малко от предвидените на глава от населението. Съгласно формулите, наличните аптеки за Област Варна надвишават минималния брой, но това е само за сметка на град Варна, където има голяма концентрация. За всички останали общини от областта минималният брой аптеки не е изпълнен. Тези данни са на Областна администрация-Варна, където преди няколко дни заседава специална комисия с представители на различни организации. На нея беше приета и Областна аптечна карта, която ясно очертава проблема с недостига на аптеки в някои общини.

Идеята за създаването на аптечна карта на национално ниво се зароди още преди две години в разгара на пандемията. Нейната цел е да коригира струпването на аптеки в големите градове за сметка на по-малките населени места. Вече сме 2022 година, а Варна е един от примерите, че концентрацията на аптеки в големия град за сметка на по-малката община е все още налице. В морската столица към момента действащите аптеки са 159 при изчислен необходим минимум от 106. Не такава е ситуацията в другите общини във Варненско. Пример - в община Аврен аптеката е само една, а е разписано, че трябва да има поне 4. В община Аксаково има 3 аптеки, при необходими 10. Затова и най-честият отговор, когато попитаме жителите на селата в областта има ли аптека е „нямаме аптека”.

Кметът на село Засмяно в Община Аксаково Тодор Атанасов, както и други негови колеги сами снабдяват жителите на селата с лекарства.

„Тъй като разполагам с високопроходим автомобил и през зимните месеци аз купувам лекарства на жителите на селото”, коментира Атанасов. Възрастните жители на село Нова Шипка в Община Долни Чифлик пък получават лекарствата си благодарение на патронажната грижа. Останалите отиват със своите автомобили до най-близката аптека, която е на 3 километра.

Същата е ситуацията в селата Казашка река, Куманово и Бозвелийско.

В Община Вълчи дол през 2020 година заработи отново общинската аптека. Днес обаче тя отново е затворена, а помещението се дава под наем.

Още преди две години, от Българския фармацевтичен съюз съобщиха, че България е втора или трета в ЕС по брой аптеки на глава от населението. И тук е парадокса – на фона на тази статистика, хиляди български граждани от по-малките населени места остават без достъп до лекарства. Има вече и аптечна карта. Как обаче тя ще помогне и има ли решение за този проблем е въпрос, който стои на дневен ред.

Даниела Мутафчиева, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на помощник-фармацевтите припомни, че проблемът с недостига на аптеки по селата се е появил след законови промени през 2011 година.

„До 2011 година помощник-фармацевтите работиха в аптечни филиали, които отпускаха лекарства и даваха консултации. Във всяко малко село имаше аптечен филиал или аптечен пункт. След тази промяна на закона вече помощник-фармацевтите не могат да изпълняват рецепти. И така малките населени места се оказаха без снабдяване с лекарства. Нашата идея е помощник-фармацевтите отново да могат да изпълняват рецепти. Нашето становище след заседанията за аптечната карта е, че кметовете на общини могат да инициират законови промени”, коментира Мутафчиева.

Според нея, в пазарна икономика няма кой и как да застави магистър-фармацевти да отворят аптека.

„Те нямат финансов интерес да разкрият аптека”, поясни още тя.

Чуйте репортажа на Иван Барбов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Папагал Жако от вилната зона на Балчик търси стопаните си

Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..

публикувано на 10.01.25 в 18:53

Идея за вендинг машини със здравословни храни в училищата представиха във Варна

Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..

публикувано на 10.01.25 в 14:59

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25