Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Естетика на архитектурата" от професор Тодор Булев

„Естетика на архитектурата“ е 14-та поредна книга на изтъкнатия архитект професор Тодор Булев. Той е автор нa редица проучвания за тepитopиaлнoтo ycтpoйcтвo, лaндшaфтa, гpaдoycтpoйcтвoтo, гpaдcĸaтa ecтeтиĸa, apxитeĸтypнaтa ĸoмпoзиция и apxитeĸтypнoтo нacлeдcтвo. Има многобройни изследвания и публикаци за архитектурата. Професор Булев е и художник с постижения в графиката, живописта и декоративно-монументалните изкуства.

В „Естетика на архитектурата“ авторът изследва в 10 глави природата на естетическото, същността на архитектурното формообразуване, особеностите на естетическото въздействие, красотата, езика, композицията и битието на архитектуртата. В интерпретацията на естетическо въздействие професор Булев застъпва принципите на системния подход, а в интерпретацията на композицията – на ансамбловия подход.


"Това изследване е посветено на естетиката на архитектурата. В нашата литература подобно изследване не съществува поне от 50 години. Темата е сложгна, свързана е с много старни на архитектурата и на живота. На изкуството и на философията. И вероятно това обяснява защо тя остава леко периферна в теорията на самата архитектура и даже бих казал и в самата естетика."

На базата на тези методологически основи архитектурния подход е изведен като базисен и универсален за различните предметно-пространствени комплекси на материалната жизнена среда - териториите, архитектурните ансамбли, интериорните и екстериорни пространства и т.н.

"В случая става дума за един базисен подход към въздействието на средата, психологическото въздействие на архитектурата и естетическото въздействие като часто т това нещо. В тази книга се разглеждат едни по-фундаментални теми, отколкото конкретен анализ на даден период."

Повече за "Естетика на архитектурата" чуйте от професор Тодор Булев в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Музикален полет над Дунава

Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях.  Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..

публикувано на 09.09.24 в 15:27

Приключи 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол

40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...

публикувано на 08.09.24 в 10:54

Смъртта на майката на Никол Кидман помрачи триумфа на актрисата във Венеция

Никол Кидман спечели наградата за най-добра актриса на филмовия фестивал във..

публикувано на 08.09.24 в 10:06

Филм на Педро Алмодовар е победител на кинофестивала във Венеция

Завърши 81-ият кинофестивал във Венеция. Спечели го испанския режисьор Педро Алмодовар с филма "Съседната стая“. От 21 филма в конкурсната програма, 5 от които италиански, с наградата "Златен лъв“ за най-добър филм според очакванията бе отличен "Съседната стая“ на испанския режисьор Педро Алмодовар. Голямата награда  “Сребърен лъв“..

публикувано на 08.09.24 в 09:57
Аладжа манастир

Три музея работят на празника във Варна

На 6 септември, когато се отбелязва Денят на съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и на 22 септември, Денят на независимостта на България, гражданите ще имат възможност да посетят “Аладжа манастир”, “Побити камъни” и обект “Римски терми”. Музейните обекти са част от Регионален исторически музей – Варна.

публикувано на 06.09.24 в 10:15

Изложба за Съединението и Независимостта на България във Варненската библиотека

С „Празничен  разказ“  Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва  две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна  Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на  България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя  проследява знакови събития от изграждането на българската..

публикувано на 04.09.24 в 16:06

Концерт „Ръцете ни вече говорят“ в Балчик, част от фестивала на младите „Виа понтика“

Директорът на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа понтика“ Веселин Ранков съобщи за още една инициатива на форума, която ще премине под надслов „Политане“. Датите са 5 и 8 септември и представляват своеобразно антре към големия фестивал от 9 до 15 септември.  Виа Понтика „Политане“ е модул към седемнадесетото издание на международния..

публикувано на 03.09.24 в 16:14