Над 10 000 грамофонни плочи има във фонда си отдел „Изкуство“ към Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Това каза за Радио Варна Росица Тодорова, завеждащ отдела.
Най-старата плоча е германско производство от 1940 година - Девета симфония на Дворжак с диригент Херберт фон Караян.
В жанрово отношение изборът на плочи е богат – най-много са плочите с класическа и джаз музика. Има още рок, поп, диско, български фолклор, детски приказки, включително и исторически плочи с документални записи на исторически личности. Библиотеката притежава и 20 плочи, пълен комплект на Мария Калас с нейните "златни" изпълнения. Могат да се открият албуми на най-популярните световни и български изпълнители - Дийп Пърпъл, Бийтълс, Щурците, ФСБ, Дзукеро, Любо Киров, Ед Шийрън, Паша Христова, Лили Иванова, Арета Франклин, Елтън Джон и мн.други.
Не всички издания се дават за вкъщи, разказа Росица Тодорова. Но пък могат да се чуят в специалната аудио зала, с която разполагат в отдел „Изкуство“. Тя е оборудвана с грамофони и в нея любителите на музиката могат да слушат предпочитаните музикални произведения. За вкъщи плоча се взема на принципа на книга – за 20 дни.
Имаше период от 10 години, в които не бяхме купили нито една грамофонна плоча, каза още Росица Тодорова. Това е периода, в който не се произвеждаха плочи и не се записваше музика на такъв носител. Но след време, когато винилът се възроди отново и много музиканти, български и чуждестранни, започнаха да записват албумите си на винил, плочите се върнаха на пазара и тогава отново започнахме да ги купуваме, обясни Тодорова. Така постепенно фондът се обновява и днес в библиотеката има плочи с нови записи на най-популярните български и световни изпълнители.
Плочите се наемат от отдел „Изкуство“ срещу абонаментна карта към библиотеката. Тези, които не се дават за дома, защото са много ценни или са депозитен материал, могат да се прослушат в специално създадено студио, в което има на разположение няколко грамофона.
През годините до днес най-често взиманите и слушани плочи от варненци са тези с класическа музика и джаз, разказа още Росица Тодорова. Има много жители на морския град, които са дарили своите плочи на библиотеката, дарения се приемат и сега, напомни още тя.
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..
"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..
Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..
От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..