Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маруся Маринова: Където е фокусът ни – това ще виждаме и приемаме в живота си

Маруся Маринова
Снимка: Личен архив

Маруся Маринова е личен коуч и биофийдбек терапевт. В практиката си отскоро включва и т. нар. неврологичен дизайн. Инструментът, който използва, е разработеният от д-р Андре Вермюлен NAP™- въпросник за самооценка на неврологичната гъвкавост или невропластичност (Neuro Agility Profile™). В предаването „Златното сечение“ Маруся Маринова коментира отделните характеристики на неврологичния профил като баланса между двете мозъчни полукълба, индивидуалния стил на обработка на информацията, предпочитания начин на учене и мислене – визуален, аудио или чрез действие и преживяване, интелектуалните предпочитания въз основа на теорията на Хауърд Гарднър за множествената интелигентност и др. Анализът дава възможност за оценка и на мозъчната дейност и доколко оптимално реагираме под влияние на фактори като стрес, движение, нагласа, хранене, гимнастика за ума, сън. Неврологичната гъвкавост е изключително важна за адаптивното ни поведение в стресови ситуации, в конкурентна среда или когато сме изправени пред сложни за разрешаване проблеми в процеса на учене или работа.

Кое Ви предизвика да включите подобен инструмент за самооценка и обратна връзка относно неврологичните особености в своята работа? Какво се случва най-често, възникват някакви специфични бариери ли, съпротиви може би?

Това не е просто тест, а инструмент за личностно развитие. В началото след създаването му е използван повече за подобряване на атмосферата в екипи, за откриване талантите на служителите, но аз лично намерих приложението му и в коучинга. Помага ни да разберем по-добре себе си – начин, по който възприемаме света, кои са водещите ни сетива, как общуваме и мн. др., а това е важно, защото само когато познаваме себе си, тогава можем да опознаем другите и да подобрим комуникацията си.

Когато започнах да работя с коучинг техниките забелязах, че много хора предпочитат да свършат нещо, което им е актуално в момента и после някак си да забравят. Истината е, че много често започнаха да се връщат с други проблеми. Това ме накара да се замисля по какъв начин да им дам възможност да видят себе си от всички страни, във всички сфери на живота, което включва абсолютно всичко, за което се сещаме – навици, общуване с приятели, работа, учене, качество на съня и пр. – да видят живота си в неговата цялост. Първото, което използвах беше НЛП (невролингвистично програмиране), което ни насочва към много важни аспекти на комуникацията, след това включих биофийдбека, който ни показва как реагираме в стресови ситуации, но не и защо реагираме по съответния начин. И в един момент естествено възникна и въпросът „Защо?“. Защо реагираме по определен начин? Защо при някои хора промените се получават бързо, а при други е необходим по-бавен начин на учене и промяна? Тогава потърсих инструмент, който може да даде отговори, да помогне да разберем и емоциите си и да ни предложи насоки за себеразвитие в тази посока. И установих в практиката си, че дори и аз да вижда напред възможностите на клиентите си, важното е да ги оставя те сами да ги осъзнаят и опознаят и да достигнат до целта, която са си поставили.

Каква е логиката на изследване и подобряване на неврологичната ни гъвкавост - ако имаме някакво доминиращо състояние, започваме да работим с него или напротив, започваме от нещата, където имаме някакъв дефицит?

Логиката е да развиваме тези показатели, които най-бързо можем да повлияем. Инструментът, за който говорим, дава възможност първо да определим своята относителна латералност – дали работим повече с ляво или с дясно полукълбо, дали сме повече експресивни или приемащи, доколко успяваме да рационализираме емоциите, защото това е един от начините за благоприятно излизане от стреса – да включим рационалния мозък, къде са неврологичните блокажи и т. н. Щом имаме това знание за водещите ни сетива, можем много по-бързо и качествено да учим. Първо започваме от всички ресурси и положителни качества, които имаме и след това доразвиваме там, където има дефицит. Част от въпросите са свързани със стреса и как го преживяваме. Върху това оказва влияние доколко е пълноценен сънят, движим ли се и то не просто да се разходим в парка, но да се движим с емоция, като практикуваме танци, любим спорт и пр. Важно е също да знаем доколко позитивно мислим, къде е фокусът ни, защото където е фокусът ни – това ще виждаме и приемаме в живота си.

Относно емоциите и движението, има една интересна история, свързана с американката невробиолог Уенди Сузуки, автор на книгата „Момичето, което се влюби в своя мозък“, която до 40-ата си година изучава мозъка и има много големи научни постижения, преподава в Нюйоркския университет, но в личния си живот установява, че трябва да направи големи промени. Тя прави и и едно много показателно изследване със свои студенти – разделя ги в две групи, едната има интензивни спортни тренировки прези лекциите по невробиология, а другата – не. Оказва се, че първата група усвоява много по-лесно материала, отколкото втората, която се занимава само с интелектуални дейности, т.е. движението храни мозъка. Върху всичко това можем да действаме така, че да се чувстваме по-добре, без да сме свръхкритични към себе си. Няма негативна оценка, ние просто сме различни и сме добри в различни области, идеята е да намерим своето място. Този дизайн може да ни бъде много полезен в тази посока, включително и ако искаме, например, да сменим професията си. Много мои клиенти в годините след 2019-а започнаха да се занимават със съвсем различни неща от тези, които са привили винаги. Годините на пандемията бяха много тежки, но сякаш ни дадоха и време да се огледаме в себе си и да открием какво е онова, което ни прави истински щастливи...

Цялото интервю с Маруся Маринова можете да чуете в звуковия файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна. Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и..

публикувано на 05.07.24 в 07:30

Цената на бензина продължава да расте

До две седмици цената на бензина у нас се очаква да се увеличи с още 1-2 стотинки. Това прогнозира пред Радио Варна Валентин Кънев, председател на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация. Средната цена по бензиностанциите сега е между 2.50 и 2.70 лева за литър.  Кънев посочи, че според европейската статистика цените на горивата..

публикувано на 04.07.24 в 07:05

Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE): Нищо не става за една нощ

Интервю с Johnny Gioeli (AXEL RUDI PELL, HARDLINE) Немският китарен герой Axel Rudi Pell и бандата му тази година са част от афиша на фестивала „Midalidare – Rock In The Wine Valley”. Малко по-рано през годината групата издаде и албума „Risen Symbol”. Също така певецът Johnny Gioeli представи и нова песен в дует със Светлана Близнакова – Sevi...

публикувано на 04.07.24 в 06:00

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката

15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели..

публикувано на 03.07.24 в 09:31