Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданите срещу бараките в Морската градина - какво следва?

| обновено на 02.03.23 в 10:10

След като в средата на февруари започна поставянето на 10 павилиони в Морската градина, граждани и организации се обявиха срещу тях и поискаха те да бъдат премахнати. В отворено писмо до община Варна, областната управа и министерство на културата, те изтъкват редица аргументи против.

Набирането на подписи е отворено и тече в социалните мрежи.

Отвореното писмо с аргументите в него, сред които са посочени липса на необходимост от разполагането на павилиони в Морската градина, тъй като такива има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др., естетическия вид на бараките и пр., ще бъде внесено по официален път в институциите.

Това коментира един от първите подписали документа – Евгений Станимиров.

Списъкът с подписи против павилионите се разширява ежеминутно, каза той. Надявам се на здравия разум на хората в общината, които претендират за облика на Варна като курортен град с европейска визия, подчерта Станимиров. Той припомни, че от години тече дискусия по темата, припомни и за проведен конкурс за павилиони, който тогава не е проследил, но изрази възмущението си от визията на вече монтираните обекти.

Гражданите винаги научаваме тези неща пост фактум, вземат се решение без да се чуе нашият глас, отбеляза Станимиров. Не става въпрос за квартална градинка, това е перлата на нашия град, може би най-ценното нещо, с което градът се гордее, подчерта той.


Гражданите припомнят и, че общината има ангажимент да поддържа множеството чешми в Морската градина, а ако те работят отпада и нуждата от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намаляват потреблението на пластмасови бутилки.

Арх. Максим Недков допълва.

С пазар и тържище асоциираме будки с подобна неприемлива визия, каза арх. Максим Недков. Търговските обекти да са в архитектурния стил от времето, в което е създадена Морската градина, е предложението на архитекта. Той подчерта, че пример за павилион в стил Сецесион може да се даде и от Варна, не само от Ню Йорк и Лондон. Такъв има на централно място по Крайбрежната алея, каза той.





По публикацията работиха: Доротея Николова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40