Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданите срещу бараките в Морската градина - какво следва?

| обновено на 02.03.23 в 10:10

След като в средата на февруари започна поставянето на 10 павилиони в Морската градина, граждани и организации се обявиха срещу тях и поискаха те да бъдат премахнати. В отворено писмо до община Варна, областната управа и министерство на културата, те изтъкват редица аргументи против.

Набирането на подписи е отворено и тече в социалните мрежи.

Отвореното писмо с аргументите в него, сред които са посочени липса на необходимост от разполагането на павилиони в Морската градина, тъй като такива има по цялата крайбрежна алея, по улиците и булевардите, прилежащи на Морската градина, а храни и напитки се предлагат и на много места в самия парк - в зоните на Летния театър, Зоопарка, Детския кът и др., естетическия вид на бараките и пр., ще бъде внесено по официален път в институциите.

Това коментира един от първите подписали документа – Евгений Станимиров.

Списъкът с подписи против павилионите се разширява ежеминутно, каза той. Надявам се на здравия разум на хората в общината, които претендират за облика на Варна като курортен град с европейска визия, подчерта Станимиров. Той припомни, че от години тече дискусия по темата, припомни и за проведен конкурс за павилиони, който тогава не е проследил, но изрази възмущението си от визията на вече монтираните обекти.

Гражданите винаги научаваме тези неща пост фактум, вземат се решение без да се чуе нашият глас, отбеляза Станимиров. Не става въпрос за квартална градинка, това е перлата на нашия град, може би най-ценното нещо, с което градът се гордее, подчерта той.


Гражданите припомнят и, че общината има ангажимент да поддържа множеството чешми в Морската градина, а ако те работят отпада и нуждата от търговски обекти. В допълнение, ползването на обществените чешми намаляват потреблението на пластмасови бутилки.

Арх. Максим Недков допълва.

С пазар и тържище асоциираме будки с подобна неприемлива визия, каза арх. Максим Недков. Търговските обекти да са в архитектурния стил от времето, в което е създадена Морската градина, е предложението на архитекта. Той подчерта, че пример за павилион в стил Сецесион може да се даде и от Варна, не само от Ню Йорк и Лондон. Такъв има на централно място по Крайбрежната алея, каза той.





По публикацията работиха: Доротея Николова, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненската шампионка по плуване Тея Николова: Точна и в спорта, и в живота

Златна, точна и отлична както в учението, така и в плуването, е шампионката на Плувен спортен клуб "Черно море" Тея Николова. Младата надежда на българското плуване завърши ГПЧЕ "Йоан Екзарх" (Пета езикова гимназия) във Варна  с отличие, приета е в Северозападния университет в Чикаго, но през лятото се подготвя активно за няколко състезания заедно с..

публикувано на 09.08.24 в 09:15

Изложба във Военноморския музей представя морските традиции, суеверия и ритуали

Във Военноморския музей във Варна днес, петък, от 11 часа, ще бъде открита изложбата „Морски ритуали и традиции“.  Експозицията обхваща  различни периоди от морската история на човечеството и проследява най-интересните моряшки вярвания, обредни практики и суеверия. С богатство от експонати, графичен материал и специално разработено приложение..

публикувано на 09.08.24 в 08:20

Коя е безплатната здравна помощ, когато сме на път?

Ако сме на почивка в България и ни се наложи да потърсим медицинска помощ, можем да отидем при всеки общопрактикуващ лекар, сключил договор със Здравната каса. Това каза за Радио Варна д-р Каролина Златева. Нужно е да си носим синята здравна книжка, която ни дава право на два прегледа на месец, ако посетим личен лекар, различен от този, при..

публикувано на 09.08.24 в 08:10

Изложба разказва за модата от средата на 19. до средата на 20. век в България

Изложбата "Модата в огледалото на едно столетие -  от средата на XIX до средата на XX век“ ще бъде открита от 17 часа на 12 август, понеделник, в Държавния архив във Варна.  С над 120 снимки е проследена промяната в облеклото и  аксесоарите в едни от най-интересните отрязъци от новата българска история. В отделни табла са илюстрирани дамската,..

публикувано на 08.08.24 в 18:58

"Вой" - една история за крехкия баланс, отговорността и любовта в света на вълците и хората

Той се казва Александър Петров, а литературният му псевдоним е Александър Скалд . Със страст говори както за работата си като еколог в голяма природозащитна организация, така и за писането, и за проучванията за докторската си дисертация върху лисици и белки и тяхната роля в различни екосистеми,  за родното си място в Северозапада, за увлечението си по..

публикувано на 08.08.24 в 15:15

Във Варна строят все по-малки апартаменти

В сравнение с второто тримесечие на 2023 г. започнатите нови жилищни сгради във Варна намаляват с 4.9%, докато жилищата в тях се увеличават близо три пъти, а общата им застроена площ намалява с 5.7%. Започнал е строежът на 44.1% по-малко други видове сгради с 67.5% по-малка РЗП. По започнато строителство на нови сгради област Варна е на четвърто място в..

публикувано на 08.08.24 в 11:59

Проектът за новата сграда на МГ- Варна зацикли между институции и обяснения

Има възможност още в рамките на този месец Община Варна отново да внесе проекта за нова сграда на Математическата гимназия. Това каза в сутрешния блок на Радио Варна председателят на Фондация Математическа гимназия Мартен Демирев. Строежът отпада от списъка на проектите, за които Варна трябва да получи 100 милиона лева от Министерството на финансите..

обновено на 08.08.24 в 10:44