След София писателят Тодор Господинов и дебютният му роман „Швеге срещу сърпа и чука“, който описва най-масовото антикомунистическо движение в Европа, се срещнаха с читателите в родния му град Балчик.
Книгата е една от първите български художествени творби за антикомунистическото движение на горяните, стъпила на документална основа, по време на комунистическия режим след 1944 г. Отнася читателя към тоталитарната държава и нейните методи за смазване на всякаква съпротива, към забранените опозиционни партии, към лагера в Белене, към университета като ядро на съвременни противопоставяния.
Мотивите на Тодор Господинов да се зарови повече от пет години в архивите, за да събере информация за съпротивата на горяните, са лични – прадядо му е бил политически затворник в Белене, а брат му е бил разстрелян. „Но целта не е реваншизъм, книгата е насочена към младите хора, които трябва да знаят какво се е случвало“ – обясни авторът, че по темата е писано малко.
„Прочетох романа на един дъх“ – поздрави го за избора на темата Живка Анещева, която като педагог познава Тодор Господинов от детските му години. „Имам спомен като млада, че на тази тема не се даваше гласност. Не само младото поколение трябва да знае, но и ние да си припомним някои неща, а като учители има една историческа памет, която трябва да предаваме. Освен темата, мен ме впечатли и художествената стойност на романа – завладяващ! В един момент имах чувството, че аз, от името на героя, изживявах всичко, което се е случило“ – пожела му тя да му върви по вода в това поприще. „Имаш поле за изява“ – препоръча Анещева да разработи още темата, защото в нашия край, по думите на хората, има неща, които не знаем.
„Искам да напиша една книга за Балчик и румънската власт, която не е описвана в нашата литература. Преди да продължа втора част на „Швеге“, първо за Балчик и за Добруджа – за съпротивата срещу румънците, за живота по това време от Силистра до Кранево. Имам желание да напиша други две художествени книги – за бащиния ми и майчиния ми род“ – разкри намеренията си Тодор Господинов.
Истински вълнуваща беше срещата с първата учителка Иванка Атанасова, която е горда с възпитаника си. „Защото това дете, което поех на 7 години, сега го виждам преуспял мъж и то като писател. Вярвайте, много се развълнувах, когато бях поканена да присъствам. Чаках с нетърпение да дойда, не само за да те видя, но и да те поздравя, защото онова малко момченце – скромно, кротко, срамежливо, не можех да си представя какъв ще бъде в живота, а ти израснатолкова много. А за едни учител това е най-голямата гордост и радост“ – обърна се тя към автора на "Швеге".
Чуйте повече в звуковия файл:Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..
Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..
„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас. Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..