На 20 април отбелязваме Международния ден на канабиса. Инициативата възниква в канадския град Ванкувър в началото на 90-те години на миналия век и включва различни събития, организирани от движенията за легализация на марихуаната.
Германия е последната европейска държава, която декриминализира производството и употребата на канабис. В България те са забранени от закона и наказуеми, включително и за медицински цели. Изключение прави конопът.
Според проф. Христо Кожухаров, председател на Българската психиатрична асоциация, страната ни все още не е готова да легализира канабиса.
"Преди няколко дни легалиризираха марихуаната в Германия. Там свързаните с легализацията разрешения и продажби ще вкарат огромно количество пари в брутния вътрешен продукт на страната. В България не сме готови да легализираме каквото и да е, да не говорим за марихуаната. За разлика от държави като Германия и Швейцария, у нас никой няма да може да осъществи контрол на местата за производство, употреба и продажба на канабиса. Ние няма да можем да спазваме тези правила", коментира проф. Кожухаров и даде пример със слабия контрол по спазването на забраната за тютюнопушене на закрито.
Проф. Кожухаров, който от дълги години лекува пациенти с тежки зависимости, е на мнение, че марихуаната е "вратата" към по-тежките наркотици и легализирането й само ще задълбочи проблема със зависимостите.
Според експерта, злоупотребата с марихуана може да доведе до негативни последици за организма ни, а още по-опасният момент е когато тя се смеси с други наркотични вещества. Това, по думите му, може да доведе до сериозни психически увреждания, шизофренни състояния, депресия и дори склонност към самонараняване.
В България канабисът е най-разпространения нелегален наркотик. Приложението му в медицината също е незаконно. Според биохимика д-р Юлиан Караджов, канабисът има противовъзпалителни свойства може да помогне при не едно заболяване, включително автоимунни и онкологични заболявания и ревматизъм.
В лекарските среди обаче мненията относно медицинските ползи от канабиса са разнопосочни.
От години, както в България, така и по света, има различни движения и организации за легализирането на канабиса. У нас има и създадена петиция. Анкета сред варненци показа, че подобно на специалистите и лекарското съсловие, мненията за или против легализирането на марихуаната са различни.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..