Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И деретата влизат в плана за оценка на риска от наводнения във Варна

| обновено на 26.04.23 в 11:16

34 зони са с потенциален риск от наводнения, определени в Черноморския район. Те са посочени в актуализирания План за управление на риска от наводнения (ПУРН). Във Варненско най-рискови са поречията на реките Провадийска и Камчия, както и в ниските части на Варненския залив. Това коментира за Радио Варна директорът на Басейнова дирекция за Черноморски район Явор Димитров. В Бургаско също са определени зони около реките, както и в близост до морето. Определените зони са застрашени от речни, морски или дъждовни наводнения, уточни Явор Димитров.

Той представи Плана на среща с представители на общински и областни администрации, „ВиК“-дружества, Военноморските сили, „Напоителни системи“ и службата за пожарна безопасност.

Там където е преценено, че има риск се изчисляват вероятностите, посочи Димитров. Разглеждат се предишни случаи, за да се прогнозира наводнение. За районите, определени като рискови и вече претърпели наводнение, вероятностите бедствието да се повтори са веднъж на 20, веднъж на 100 и веднъж на 1000 години, обясни експертът.

Този път и деретата на територията на Варна ще влязат в Плана за оценка на риска от наводнения.  Ще се оценява нивото на заплаха и след това ще бъдат заложени конкретни мерки - от препоръки за изграждане на диги и други защитни хидротехнически съоръжения до становища за разрешения за строеж. 
Когато сме оценили зоната, като високо рискова, сме длъжни да кажем в най-ранен етап на инвестиционното намерение, че строителството там е нежелано, каза Димитров.
На въпрос как се случва усиленото строителство на места около дерета, той отговори, че предполага, че те би трябвал да са проверени за повтаряемост на риска. 
Димитров си спомни, че в предходния план, точно, когато започва разработването му, се случва голямата трагедия в кв. "Аспарухово". Районът е определен, като застрашен, но от морско наводнение.
Чуйте повече от интервюто на Мариела Димитрова с директора на Басейнова дирекция за Черноморски район Явор Димитров:


По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48