Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за крайморските добруджанци - скоро на бял свят

Книга първа „Балчик и Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“ на проф.д-р Ангел Ангелов скоро се очаква да излезе на бял свят. Тя събира част от резултатите от многогодишни проучвания на автора върху миналото на Балчик и Крайморска Добруджа за времето от ХІХ век до края на 50-те години на ХХ век. Разглежданият период е време драматично, наситено със събития – войни, резки социално-политически обрати и природни бедствия. Крайморска Добруджа с център Балчик, като кааза по време на османското владичество, а след това околийски град са играли ключова роля в развитието на цялата област. Тази територия отначало само с един единствен град – Балчик,  а по късно с още два - Каварна (от 1906 г.) и Шабла (от 1959 г.) в миналото с хинтерланд от над 90 села, досега не е била обект на насочени и независими проучвания в нейната цялост. Това е място, където в прегръдка се срещат благословената от бога земя кърмилница с морската стихия, но и където е кипял стопански и културен живот с периоди на разцвет и падения. Прието е, че един период от 50 – 100 години назад във времето е достатъчен за безпристрастно и неутрално оценъчно краеведско и историческо изследване. Събраната и анализирана информация от исторически документи, литературни източници, интервюта с очевидци и лични спомени е обособена в няколко части.
Защо е необходима тази книга?
Последните около два века се характеризират с един все по-бързо променящ се и противоречив свят изпълнен с предизвикателства. Все по-малко остават хората, които помнят „Стария Балчик” и крайбрежието, а и живота в него от края на ХІХ и първата половина на ХХ век, обяснява авторът защо е необходима тази книга и продължава: "Свидетели сме как „близкото” минало, бавно, но сигурно изчезва в мъглата на отлитащото време и в праха на спомените. Затова е необходимо да направим усилия да съхраним за поколенията, това, което все още е останало в колективната и индивидуална памет. Защото паметта за „Миналото» изчезва заради безгрижието на младите и мълчанието на старите. Неслучайно един от най-влиятелните български интелектуалци, Петър Увалиев – дипломат, писател и университетски преподавател, отбелязва, че «Български недъг е забравата”. А историкът и почетен гражданин на Балчик акад. Георги Марков в своите встъпителни думи за книгата „Из миналото на Добруджа” казва: «Забравата е най-опасната ръжда в историята, разяждаща подмолно народната памет."
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45