Международният хоров фестивал „Черноморски звуци“ ще се проведе за 11-и път в Балчик и ще открие фестивалното лято от 7 до 11 юни. Състави от пет държави ще бъдат част от 11-ото издание – България, Израел, Нидерландия, Полша, Словакия, обобщи директорът Валентина Георгиева.
„Този фестивал е кулминация в творческия сезон на смесен хор „Черноморски звуци“. Преди това, през целия месец май имахме много интензивни участия – националния фестивал в Добрич, от който се завърнахме с първа награда в категорията за смесени хорове; след това бяхме на православен фестивал в Попово със съвсем различна програма; на 17-и хорови празници „Янко Мустаков“ – Свищов; участие в Двореца с румънски състави. Сега насочваме всички усилия към нашия фестивал, носещ нашето име. Радвам се, че успяваме да го правим. Трудно ни е, защото след ковид колелото се завърта отново и все едно правим фестивала за първи път" - сподели директорът на фестивала и диригент на хора домакин Валентина Георгиева. По думите и тази година за първи път от чужбина в Балчик ще дойде хор от Израел, за първи път смесен ансамбъл от Словакия, един девически състав от Познан (Полша) и един хор от Холандия, който е бил вече тук.
Българските участници – певчески състави при читалището домакин „Паисий Хилендарски“, както и вокална група „Септима“ при НЧ „Васил Левски“. На Белия град ще гостуват Хорът на варненските девойки и жени и камерна формация от Несебър.
В 11-ото си издание хоровият форум се завръща към културен център „Двореца“, където от 19,00 часа на 7 юни на сцена Розариум ще бъде открит фестивалът. В следващите два дни в концертната зала на Мелницата от 18,00 часа е планирана фестивалната и конкурсна програма, а през деня с вход свободен са хоровите ателиета (10,30-12,30 ч.).
„Те ще бъдат много забавни – няма само да се пее, но ще се и танцува“ – разясни Георгиева. Ръководител ще бъде Яна Делирадева – диригент на хор „Детска китка“ – Пловдив и преподавател в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - гр. Пловдив. Тя ще бъде и част от журито за конкурсната програма, заедно с директора на фестивала и Дарина Кроснева – дългогодишен ръководител на Хора на варненските момчета и младежа. На финала те ще излъчат носителя на приза „Хор на фестивала“.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..