Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забравеният свят на гения на Панчо Владигеров

Близо 20 пана, включващи снимки, нотни листове, кореспонденция, концертни афиши и др., свързани с малко познати факти от живота и творчеството на Панчо Владигеров включва изложбата „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век. Посоки, връзки, отражения”, която е част от ММФ "Варненско лято" и може да бъде видяна до 9 юли във фоайето на Фестивален и конгресен център.

Сред документите има и театрални програми, в които присъства името на Владигеров като автор на театрална музика в Берлин – нещо, за което малцина в България знаят, разказва директорът на къщата – музей „Панчо Владигеров“ в София, Надя Сотирова.

Любопитно е да се види и афиш от музикалния фестивал в австрийския Залцбург от 1925 г., след който се разжа и идеята за създаването на варненските музикални дни, прерастнали по-късно в първият музикален фестивал у нас „Варненско лято“.

Панчо Владигеров е бил изключително име в музикалния свят на Европа, в обкръжението на най-ярките имена в европейската и световна музикална култура – композиторите Рихард Щраус, Золтан Кодай, Бела Барток, Дмитрий Шостакович, Джордже Енеску, Арам Хачатурян; диригентите - Бруно Валтер, Исай Дубровен, Херберт фон Караян, Едуард Мьорике, Джордже Джорджеску, Саша Попов, Евгени Светланов; на пианистите – Алексис Вайсенберг, Дино Липати, Святослав Рихтер; на цигуларите – Макс Розен, Густав Хавеман, Бронислав Хуберман, Давид Ойстрах, Леонид Коган; на певци, музикални продуценти, театрални състави, както и други представители на интелектуалния елит на Европа през миналия век – поети, писатели, драматурзи, режисьори.

Контактите на Владигеров с ярките творци на миналото столетие дават своя отпечатък в израстването му като композитор и пианист от световна величина, утвърждават го като ярко име и присъствие в културните програми и афиши на Европа десетилетия наред.

Неговите творби са изпълнявани в Берлин, Лайпциг, Мюнхен, Дрезден, Виена, Залцбург, Париж, Утрехт, Копенхаген, Стокхолм, Брюксел, Ню Йорк, Рим, Варшава, Атина, Букурещ... И днес изпълненията на творби на Панчо Владигеров по световните сцени изумяват изпълнители и публика, казва още Надя Сотирова.

Отдаваме ли дължимото на Панчо Владигеров, който масово в България свързваме почти единствено с рапсодия „Вардар“ (с нейно изпълнение се открива всяка година ММФ Варненско лято)?

Целият разговор с Надя Сотирова може да чуете в звуковия файл.

"Варна е един от градовете, които са особено свързани с неговата биография и с неговия творчески път. Вероятно повечето знаят и помнят този факт, че той е един от двигателите и основателите на първите български народни музикални тържества, в далечната 1926, които поставят началото на днешния фестивал "Варненско лято". Смятам, че отдаваме значимото, тъй като, от една страна той задочно присъства на фестивала, а от друга страна може да се види изключителното богатство на неговия архив, който завещава на българската държава. И не на последно място да се напомни отново на българската публика, на ценителите на българското музикално изкуство, какво е било мястото на Владигеров сред европейския и световен музикален елит", каза Надя Сотирова.
След Варна, където ще остане до 24 юли, изложбата „Панчо Владигеров в музикалния калейдоскоп на ХХ век” ще гостува в Зеления образователен център в Шабла, съобщи Надя Сотирова. Досега тя е показвана в много градове на страната, както и в Рим, Будапеща и Берлин. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20