Второто издание на седмицата на чилийската култура в България започна в Двореца в Балчик. Зад идеята стои Даниел Монтиглио, който вече повече от 18 години живее във Варна.
Въпреки отдалечеността от 14 хиляди км. по права линия, езикът и културните и исторически особености, има неща, които ни обединяват разказва Даниел.
Някога в България - по времето на социализма, имаше повече познания за чилийската култура. Към днешна дата, от Чили ме питат за ситуацията в Украйна и колко сме близо, но обяснението е просто - медиите предлагат истории и те стигат и до Чили. Много сме далече, не е близо, не е евтино, затова няма много контакти.
Около 50-тина се предполага, че са чилийците в България. За тях отговаря дипломатическото представителство на Чили в Букурещ, разказва Даниел и допълва, че е щастлив, защото "вече не съм единственият чилиец във Варна". Другият негов сънародник край морето е професионален покер играч.
Ставаме все повече и повече. В големите градове има. Не сме много, но сме шумни, разказва още Даниел.
Това, което ми харесва в България е климатът, гостоприемството на хората, но езикът се оказва най-голямата бариера. Той е бариера и за останалите латиноамериканци у нас. От тях около 30-тина са постоянно живеещи във Варна - IT специалисти, заети в аутсорсинг индустрията, фрийлансъри и др.
И още:
Седмицата на Чилийската култура се открива на 5 юли в 16 ч. с изложба на няколко чилийски художници - Пиерина Монтиглио, позната вече от няколко години у нас със своите скултури и картини, Химена Тапия, фотографът Луис Кампос е известен фотограф - специализиращ в заснимането на дивата природа и с изпълненията на
Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..
Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..