Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дани, който пренесе духа на Чили в България

Второто издание на "Седмица на Чилийската култура включва изложби, музика, кино и разбира се дегустация на чилийска кухня и вина

| обновено на 07.07.23 в 09:54

Второто издание на седмицата на чилийската култура в България започна в Двореца в Балчик. Зад идеята стои Даниел Монтиглио, който вече повече от 18 години живее във Варна.

Въпреки отдалечеността от 14 хиляди км. по права линия, езикът и културните и исторически особености, има неща, които ни обединяват разказва Даниел.

Някога в България - по времето на социализма, имаше повече познания за чилийската култура. Към днешна дата, от Чили ме питат за ситуацията в Украйна и колко сме близо, но обяснението е просто - медиите предлагат истории и те стигат и до Чили. Много сме далече, не е близо, не е евтино, затова няма много контакти.

Около 50-тина се предполага, че са чилийците в България. За тях отговаря дипломатическото представителство на Чили в Букурещ, разказва Даниел и допълва, че е щастлив, защото "вече не съм единственият чилиец във Варна". Другият негов сънародник край морето е професионален покер играч.

Ставаме все повече и повече. В големите градове има. Не сме много, но сме шумни, разказва още Даниел.

Това, което ми харесва в България е климатът, гостоприемството на хората, но езикът се оказва най-голямата бариера. Той е бариера и за останалите латиноамериканци у нас. От тях около 30-тина са постоянно живеещи във Варна - IT специалисти, заети в аутсорсинг индустрията, фрийлансъри и др.

И българите в Чили не са много, разказва Даниел. Повече са в Уругвай и в Аржентина - наследници на изселили се през 20-ти век българи в няколко вълни.

И още:

Седмицата на Чилийската култура се открива на 5 юли в 16 ч. с изложба на няколко чилийски художници - Пиерина Монтиглио, позната вече от няколко години у нас със своите скултури и картини, Химена Тапия, фотографът Луис Кампос е известен фотограф - специализиращ в заснимането на дивата природа и с изпълненията на

Хусто Диас. Роден в Аржентина, той живее и работи в Австралия и е един от основателите на емблематичната латиноамериканска група Papalote.
Проявите продължават до 12 юли, а входът за всички тях е свободен.
Целият разговор с Даниел Монтиглио за приликите и разликите между България и Чили, но не само, може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15