Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дани, който пренесе духа на Чили в България

Второто издание на "Седмица на Чилийската култура включва изложби, музика, кино и разбира се дегустация на чилийска кухня и вина

| обновено на 07.07.23 в 09:54

Второто издание на седмицата на чилийската култура в България започна в Двореца в Балчик. Зад идеята стои Даниел Монтиглио, който вече повече от 18 години живее във Варна.

Въпреки отдалечеността от 14 хиляди км. по права линия, езикът и културните и исторически особености, има неща, които ни обединяват разказва Даниел.

Някога в България - по времето на социализма, имаше повече познания за чилийската култура. Към днешна дата, от Чили ме питат за ситуацията в Украйна и колко сме близо, но обяснението е просто - медиите предлагат истории и те стигат и до Чили. Много сме далече, не е близо, не е евтино, затова няма много контакти.

Около 50-тина се предполага, че са чилийците в България. За тях отговаря дипломатическото представителство на Чили в Букурещ, разказва Даниел и допълва, че е щастлив, защото "вече не съм единственият чилиец във Варна". Другият негов сънародник край морето е професионален покер играч.

Ставаме все повече и повече. В големите градове има. Не сме много, но сме шумни, разказва още Даниел.

Това, което ми харесва в България е климатът, гостоприемството на хората, но езикът се оказва най-голямата бариера. Той е бариера и за останалите латиноамериканци у нас. От тях около 30-тина са постоянно живеещи във Варна - IT специалисти, заети в аутсорсинг индустрията, фрийлансъри и др.

И българите в Чили не са много, разказва Даниел. Повече са в Уругвай и в Аржентина - наследници на изселили се през 20-ти век българи в няколко вълни.

И още:

Седмицата на Чилийската култура се открива на 5 юли в 16 ч. с изложба на няколко чилийски художници - Пиерина Монтиглио, позната вече от няколко години у нас със своите скултури и картини, Химена Тапия, фотографът Луис Кампос е известен фотограф - специализиращ в заснимането на дивата природа и с изпълненията на

Хусто Диас. Роден в Аржентина, той живее и работи в Австралия и е един от основателите на емблематичната латиноамериканска група Papalote.
Проявите продължават до 12 юли, а входът за всички тях е свободен.
Целият разговор с Даниел Монтиглио за приликите и разликите между България и Чили, но не само, може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода . Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море.  Това каза доц. д-р Виолин Райков..

публикувано на 16.07.24 в 08:35

Румънецът Габриел, който чисти България: Много добри хора срещнах за една година

Румънецът Габриел, който е познат у нас с акциите си по почистване на различни градски пространства и който намери много съмишленици, не се отказва и продължава да дава добър пример. Той живее и работи в Лондон, където заедно със съпругата си отглеждат децата си. Тя е от Варна и прекарват известно време и в морската столица. Семейството редовно пътува до..

публикувано на 16.07.24 в 08:30
Каръл и Норман Макдоналд

"Шотландски боец" от село Куманово

Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те..

публикувано на 15.07.24 в 08:20

Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA): Важно е да не забравяме миналото

Интервю с Max Cavalera (CAVALERA CONSPIRACY, SOULFLY, екс-SEPULTURA) Кой не знае Max Cavalera, кой не е чувал за него. В рамките на година заедно с брат си Iggor, двамата презаписаха първите три издания на SEPULTURA – минилбума „Bestial Devastation”, дебюта „Morbid Visions” и „Schizophrenia”. Под името CAVALERA Max и Iggor ще направят концерт и в..

публикувано на 15.07.24 в 07:10

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10