След дните на румънската култура в Двореца – Балчик тече второто издание на седмицата на чилийската култура (5-12 юли). В Каменна зала е представена изложба на четирима артисти. Дните на Чили в Балчик откриха снощи директорът на културен център "Двореца" Жени Михайлова и Мария Луиза Сантос – директор на института Сервантес – София.
„За втора година се наслаждаваме на една страхотна палитра от различни видове изкуство. Мога да кажа едно голямо благодаря на всички художници, скулптори и музиканти, чемногобройната публика на „Двореца“– Балчик ще се запознае с културата на Чили и испанскоговорящата култура“ – приветства Михайлова.
Двигател на проявите в България е Даниел Монтиглио, който от 18 години живее във Варна, привлечен от българка и най-силния вятър – този на любовта.„Не е много различна българската и чилийска култура, независимо от голямото разстояние (14 хиляди километра по права линия). Не виждам голяма разлика – и двата народа са сърдечни, приятни, любопитни към новото. И за виното е така – на равно ниво са, има много хубави български и чилийски вина“ – споделя Даниел, който много обича страната и народа ни. „България ми допадна от първия ден, тук се чувствам добре приет и винаги е имало кой да ми помогне в труден момент, за да не потъна в проблемите си“ – разказва той.
Един от творците тук е известният аржентински музикант - Хусто Диас.На 9 юли от 15 ч. в Каменна зала той ще изнесе концерт с разнообразен латиноамерикански репертоар, включващ чилийски съвременни песни, аржентинска икубинска музика, бразилска популярна музика и фолклор от Перу, Боливия и Карибите. Хусто притежава впечатляваща колекция от над 300 инструмента, които използва за популяризиране на латиноамериканската култура. Той ще използва своето майсторство на китара, чаранго (национален музикален инструмент на индианците от Латинска Америка), кена (индианска флейта) и брилянтен глас.
Чилийската общност в България е под сто души на различни места в страната. Мария Пиа Буста Диас, посланик на Чили в Република България със седалище в Букурещ също уважи събитието. Нейно превъзходителство сподели желание за активизиране на българо-чилийските отношения и задълбочаване на сътрудничеството в сферата на търговско-икономическите отношения, културата. От Чили към България основно се внасят плодове и различно производство. „Винаги има възможност да се правят повече неща, в момента търговските камари на Чили и България организират срещи за развитие на бизнес отношенията“ – сподели пред журналисти тя. По думите и Чили и България споделят едни и също ценности и принципи във външната си политика, развитие на демокрацията, човешки права, международното право, мирното уреждане на спорове.
Финалното събитие от Седмицата на чилийската култура в Двореца - Балчик е прожекция на комедията „Толкова е тъжен животът ти". Планирани са две прожекции на 11 юли от 11 и 15 часа. Филмът разказва една завладяваща история за сложността на взаимоотношенията и търсенето на истинската любов. Входът за събитията е свободен.
Новината за догодина е, че се предвиждат дни за изкуството на испанскоговорящите народи, а през тази година от 21 юли в Балчик ще започнат Дните на Италия, които се провеждат за поредна година, съобщиха още домакините.
Чуйте повече в звуковия файл:Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..