Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дните на Чили в Балчик

След дните на румънската култура в Двореца – Балчик тече второто издание на седмицата на чилийската култура (5-12 юли). В Каменна зала е представена изложба на четирима артисти. Дните на Чили в Балчик откриха снощи директорът на културен център "Двореца" Жени Михайлова и Мария Луиза Сантос – директор на института Сервантес – София.

„За втора година се наслаждаваме на една страхотна палитра от различни видове изкуство. Мога да кажа едно голямо благодаря на всички художници, скулптори и музиканти, чемногобройната публика на „Двореца“– Балчик ще се запознае с културата на Чили и испанскоговорящата култура“ – приветства Михайлова.

Двигател на проявите в България е Даниел Монтиглио, който от 18 години живее във Варна, привлечен от българка и най-силния вятър – този на любовта.„Не е много различна българската и чилийска култура, независимо от голямото разстояние (14 хиляди километра по права линия). Не виждам голяма разлика – и двата народа са сърдечни, приятни, любопитни към новото. И за виното е така – на равно ниво са, има много хубави български и чилийски вина“ – споделя Даниел, който много обича страната и народа ни. „България ми допадна от първия ден, тук се чувствам добре приет и винаги е имало кой да ми помогне в труден момент, за да не потъна в проблемите си“ – разказва той.

Един от творците тук е из­вес­тният ар­жен­тин­ски му­зи­кант Хус­то Диас.На 9 юли от 15 ч. в Ка­мен­на за­ла той ще из­не­се кон­церт с раз­нооб­ра­зен ла­ти­ноа­ме­ри­кан­ски ре­пер­тоар, включ­ващ чи­лий­ски съв­ре­мен­ни пес­ни, ар­жен­тин­ска ику­бин­ска му­зи­ка, бра­зил­ска по­пу­ляр­на му­зи­ка и фол­клор от Пе­ру, Бо­ли­вия и Ка­ри­би­те. Хус­то при­те­жа­ва впе­чат­ля­ва­ща ко­лек­ция от над 300 ин­стру­мен­та, кои­то из­пол­зва за по­пу­ля­ри­зи­ра­не на ла­ти­ноа­ме­ри­кан­ска­та кул­ту­ра. Той ще използва свое­то май­стор­ство на ки­та­ра, ча­ран­го (на­цио­на­лен му­зи­ка­лен ин­стру­мент на ин­диан­ци­те от Ла­тин­ска Аме­ри­ка), ке­на (ин­диан­ска флей­та) и бри­лян­тен глас.

Чилийската общност в България е под сто души на различни места в страната. Мария Пиа Буста Диас, посланик на Чили в Република България със седалище в Букурещ също уважи събитието. Нейно превъзходителство сподели желание за активизиране на българо-чилийските отношения и задълбочаване на сътрудничеството в сферата на търговско-икономическите отношения, културата. От Чили към България основно се внасят плодове и различно производство. „Винаги има възможност да се правят повече неща, в момента търговските камари на Чили и България организират срещи за развитие на бизнес отношенията“ – сподели пред журналисти тя. По думите и Чили и България споделят едни и също ценности и принципи във външната си политика, развитие на демокрацията, човешки права, международното право, мирното уреждане на спорове.

 Фи­нал­но­то съ­би­тие от Сед­ми­ца­та на чи­лий­ска­та кул­ту­ра в Дво­ре­ца - Бал­чик е про­жек­ция на ко­ме­дия­та „Тол­ко­ва е тъ­жен жи­во­тът ти". Пла­ни­ра­ни са две про­жек­ции на 11 юли от 11 и 15 ча­са. Фил­мът раз­каз­ва ед­на зав­ла­дя­ва­ща ис­то­рия за слож­ност­та на взаи­моот­но­ше­ния­та и тър­се­не­то на ис­тин­ска­та лю­бов. Вхо­дът за съ­би­тия­та е сво­бо­ден.

Новината за догодина е, че се предвиждат дни за изкуството на испанскоговорящите народи, а през тази година от 21 юли в Балчик ще започнат Дните на Италия, които се провеждат за поредна година, съобщиха още домакините.

Чуйте повече в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50