В началото на месец октомври ще започне осмият сезон от разкопките на нос Чиракман в морския град Каварна. Ръководители на проекта са д-р Велислав Бонев, гл. асистент в катедра „Археология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и Елена Василева от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Редовните археологически разкопки на нос Чиракман започват през далечната 1972 г. От дълбока древност Чиракман e естествен ориентир за плаващите в този район морски съдове. Според ономастиката думата "чиракман" е от старотюркски произход и означава „светилник“, „факел“ .
Първите заселници, оставили своята материална и духовна култура около нос Чиракман в Каварна, са били траките, чийто поминък е свързан с лова и риболова, за което свидетелстват множеството открити от археолозите предмети. Стартиралите археологически разкопки там през 1972 г. по финансови причини биват прекъснати през 2005 година. Подновени са 11 години по-късно, посочи директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.
Изключително богат монетен материал и интересна теракота на богинята Кибела са открити след подновяването на разкопките през 2016 г. на нос Чиракман. По думите на Пенко Георгиев тези археологически разкопки се нуждаят от т.нар. социализация – да бъдат изградени туристически маршрути, както и интерактивни беседи за интересната им история, но нос Чиракман е отворен за посещение целогодишно.
Археологическите разкопки на нос Чиракман са сред причините за повишаването на туристическия поток към община Каварна, известна с множеството си исторически и природни забележителности. През това лято те са били посетени от над 78 000 туристи, което е със 7 000 по-малко, в сравнение с миналата година, въпреки заявките в началото на сезона за ръст в туристическия бранш.
Според Пенко Георгиев е време да се осигурят сериозни финансови ресурси за нос Чиракман, който е един от символите на крайморския град Каварна и които биха осигурили възможността да се отговори на съвременните изисквания на туристите.
Подробностите чуйте в звуковия файл:Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..