В началото на месец октомври ще започне осмият сезон от разкопките на нос Чиракман в морския град Каварна. Ръководители на проекта са д-р Велислав Бонев, гл. асистент в катедра „Археология“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, и Елена Василева от Националния археологически институт с музей към Българската академия на науките. Редовните археологически разкопки на нос Чиракман започват през далечната 1972 г. От дълбока древност Чиракман e естествен ориентир за плаващите в този район морски съдове. Според ономастиката думата "чиракман" е от старотюркски произход и означава „светилник“, „факел“ .
Първите заселници, оставили своята материална и духовна култура около нос Чиракман в Каварна, са били траките, чийто поминък е свързан с лова и риболова, за което свидетелстват множеството открити от археолозите предмети. Стартиралите археологически разкопки там през 1972 г. по финансови причини биват прекъснати през 2005 година. Подновени са 11 години по-късно, посочи директорът на Историческия музей в Каварна Пенко Георгиев.
Изключително богат монетен материал и интересна теракота на богинята Кибела са открити след подновяването на разкопките през 2016 г. на нос Чиракман. По думите на Пенко Георгиев тези археологически разкопки се нуждаят от т.нар. социализация – да бъдат изградени туристически маршрути, както и интерактивни беседи за интересната им история, но нос Чиракман е отворен за посещение целогодишно.
Археологическите разкопки на нос Чиракман са сред причините за повишаването на туристическия поток към община Каварна, известна с множеството си исторически и природни забележителности. През това лято те са били посетени от над 78 000 туристи, което е със 7 000 по-малко, в сравнение с миналата година, въпреки заявките в началото на сезона за ръст в туристическия бранш.
Според Пенко Георгиев е време да се осигурят сериозни финансови ресурси за нос Чиракман, който е един от символите на крайморския град Каварна и които биха осигурили възможността да се отговори на съвременните изисквания на туристите.
Подробностите чуйте в звуковия файл:Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...