Едно от последните изследвания на УНИЦЕФ показва, че 3/4 от младежите по света на възраст между 15 и 24 години нямат базови умения за средно образование, както и необходимите умения за работа след завършване. Сред тези държави е и България.
Според Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение, който от години работи активно в дигиталната трансформация на образованието, сред основните проблеми са остарелите учебни програми, както и фактът, че образованието ни не бие в пулса на съвремието. Може ли тази картина да се промени? Лишени ли са от смисъл оценките на учениците и има ли празнина между изучаваните предмети и реалните житейски ситуации?
Резултатите от последните матури сериозно разтревожиха обществото, защото имаше двоен скок на двойките, а оценките на учениците се влошават. Все по-слабите оценки на зрелостния изпит по български език и литература говорят за системни проблеми с базовата грамотност. Проучване на Института за пазарна икономика показва, че близо 1/3 от училищата в страната не могат да осигурят тази грамотност.
"Има празнина между наученото и реалните житейски ситуации. Не знам дали е по-голяма или по-малка, обаче засега все повече учители и директори казват, че по стария начин това преподаване няма да стане. Промяната се прави с несъгласните, тя не се прави със съгласни хора. Несъгласни са учениците, вече и учениците. В крайна сметка тези две подгрупи са мнозинството", подчерта в интервю за Радио Варна Александър Ангелов.
Около 40 училища в страната, сред които и варненски, са включени в нова програма за умения и иновации. Учебното съдържание да бъде "оплетено" в една тема от живота, а докато се работи по нея, учениците да научават отделните предмети, поясни идеята на програмата, която ще бъде внедрена в учебните заведения, Ангелов. Учениците ще имат няколко учебни часа, в които да изработват сами инструменти за ремонт на велосипед, например. "Те имат нужда от опит от първа ръка", допълни Ангелов.
По думите на експерта, образованието в момента не бие с пулса на съвремието. "Най-важното в момента в целия свят е първо да смятаме, че хората в образованието са хора", каза още Ангелов.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..