Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19-и Световен фестивал на анимационното кино във Варна

Във Варна започна 19-ият Световен фестивал на анимационния филм. Форумът селектира най-доброто от последната една година от света на анимацията, за да представи на зрителите си разнообразни и интересни прожекции. Отделните панели са късометражна, пълнометражна, студентска, еротична и хорър анимация, както и филми за деца.

Фестивалът на анимационния филм във Варна ще бъде закрит на 10 септември с награждаване на най-добрите заглавия.

"Този фестивал е много важен за младите хора, защото тук пристигат много чуждестранни гости, които са майстори в анимационното изкуство. Всички присъстващи на фестивала могат да се докоснат до човека, създал изкуството. Знаете ли, че 90 % от цялото кино е анимация в момента? Това е едно от най-развиващите се изкуства в света", подчерта за предаването "Гравитация нула" Фернандо Галрито, директор на анимационния фестивал "Монстра" в Лисабон, режисьор и продуцент на анимационни филми и преподавател в Университета за изкуства и дизайн в Португалия. 

"Важното е във всеки фестивал да се поддържа детското любопитство", подчерта проф. Радост Нейковапреподавател в НАТФИЗ, режисьор  и част от организационния екип на Световния фестивал на анимационния филм във Варна. 

Тази година конкурсната програма е увеличена с още два модула - еротични филми (представени в галерия "Графит" от 22 часа тази вечер, ще има и съпътстваща програма) и хорър програмата (представена на 9 септември, 22 часа, Фестивален и конгресен център). "Има много интересни неща, винаги ми е била интересна хорър програмата в анимационното кино", подчерта проф. Нейкова. 

Тази година в събитието е включен и специален модул "100 години португалска анимация". В рамките на фестивала се отбелязват "75 години НАТФИЗ" и "50 години Кино-факултет". 

Подробностите чуйте от разговора на Мартин Николов с Фернандо Галрито и проф. Радост Нейкова:








По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20