Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпреки войната, експортните мита и транспорта, слънчогледът от Украйна влиза у нас на пазарни цени

Снимка: Радио Шумен

Въпреки войната, експортните мита и транспортните разходи, слънчогледът от Украйна влиза в България на пазарни цени. Това каза за Радио Варна, след започналите протести на зърнопроизводители и животновъди заради вноса на украинско зърно и селскостопанска продукция, Юлиан Стефанов - финансов директор на една от големите компании за преработка на слънчоглед и производство на олио.

Компанията има четири завода - в Кнежа, в Полски Тръмбеш, в Добрич, където не се произвежда сурово олио, а само се рафинира и в Разделна край Варна. Именно последният, който е най-големият в България и в Румъния, беше спрян в началото на септември, заради липса на суровина. Към днешна дата с появата на ожънат слънчоглед от настоящата реколта, той отново е пуснат, но с намален капацитет.

В България, въпреки че имаше голям преходен остатък от миналогодишната реколта слънчоглед, част от земеделците имаха спекулативни очаквания и го задържаха за по-високи цени. Ситуацията обаче се усложни, че цените от средата на миналата година падат надолу, коментира Стефанов.

По думите му, дори и в момента цените на слънчогледа на международните пазари продължават да падат. Доколкото около 85-90 на сто от произведеното олио се изнася, ние като преработватели и производители трябва да се съобразяваме с международните (пазарните) цени.

Двойно по-ниски добиви на слънчоглед и царевица през тази година в Добрич и областтаСлънчогледът, който влиза от Украйна у нас е на пазарни цени, на същите, на които може да си купите румънски или унгарски слънчоглед. Въпросът е, че украинците имат много тежки разходи по износа си - експортни мита и много тежка логистика. Чисто ориентировъчно, преди войната 1 тон слънчоглед на баржи от Украйна беше на 5 пъти по-евтин от сега. И въпреки това той в момента се продава на пазарни цени, на каквито може да го намерите къде да е в Европа. 

Значителна част от българските земеделци предпочитат да не продават в момента, защото цената им се вижда ниска. И ние ги разбираме, но за съжаление са се комбинирали две много лоши стопански събития - лоша година/реколта през 2023 и ниски цени на международните пазари, а ние като изнасяме не можем да предложим нещо на цени, различни от международните. Иначе се трупат загуби и е по-добре да не работим, поясни Стефанов.

Около 30 на сто от мощностите на преработвателите не са натоварени в момента. По официални данни на Министерство на земеделието и храните, през стопанската 2021/22 г. те са преработили 3,2 млн.тона слънчоглед. Към днешна дата, за стопанската 2022/23 едва 2,250 млн. тона.


Цялото интервю с Юлиан Стефанов може да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30