Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсващи лекарства, неадекватни изследвания и малко прегледи - дефицити в терапията на епилепсията у нас

| обновено на 26.09.23 в 12:10
Автор:

Асоциацията на родителите на деца с епилепсия отбеляза 25 години от създаването си. Благодарение на организацията у нас работи първият и единствен засега Център за деца с епилепсия. Надеждите са да бъдат открити още два - в Търговище и София, посочи Веска Събева, която оглавява Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, предаде БНР. 

В публичното пространство и сред родителите битуват виждания, че ваксинацията може да предизвиква епилепсия, че когато детето се ваксинира още при раждането може да се отключи епилептично заболяване, отбелязва доц. Росен Калпачки, невролог и началник на Клиниката по нервни болести в болница "Света Анна" в София. Той е провел изследване върху ваксините.

Доц. Екатерина Витева от Клиниката по нервни болести на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив изтъква проблема с липсата на противоконвулсивни медикаменти, като доста пациенти не успяват да заменят липсващо лекарство с налична алтернатива. Стига се до намаляване на дозите или направо до спиране.

"Липсва национален механизъм, според който да знаем има ли ги, няма ли ги тези медикаменти", посочиха специалистите.

Освен липсата на лекарства, доц. Витева посочва като проблем ограничената информираност на населението, но и на медицинската общност за особеностите и новостите в диагностиката и лечението на епилепсията. По думите ѝ са налице "неправилно подбрани медикаменти, неправилни дози", не се проследяват адекватно кръвни показатели.

Броят диспансерни прегледи на пациент с епилепсия, които са финансово покрити, са едва два за година, което е крайно недостатъчно, подчертава доц. Екатерина Витева. Освен това, част от лекарите не искат да диспансеризират, защото Касата заплаща едва по 13 лева на пациент. Стига се до ситуация, в която болните от епилепсия се струват пред кабинетите на невролозите.

"Това прави пациентите с епилепсия нежелани. Има цели градове, които не диспансеризират пациенти с епилепсия", алармира специалистът.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40