Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато искаш, намираш начин

| обновено на 18.10.23 в 13:54

Есен е, температурите падат, но времето все още е благосклонно към туристите. Те от своя страна продължават да се срещат с кротко пасящи крави във високите части на планините. Високопланинското свободно отглеждане на животни се практикува от години в България. Дори и на височина от 2 600 се срещат пасящи стада.

Събота. Температура на въздуха около 3 градуса. Ясно и слънчево време. Без вятър. Дестинацията са върховете Белмекен и Ибър в Рила. На слизане от втория срещам Николай Василев. Подпрял се е на едни жълто-черен маркировъчен стълб. До него кротко пасе кон. Оказва се, че кравите по склоновете на Ибър са негови.

"Тук са 1400 и имам още 200 при нас. 1600 са общо."

От 15 години Николай Василев отглежда едър рогат добитък. Превърнал е дейността си в семеен бизнес.

"От 15 години качваме животните тук на Белмекен, на Рила, защото при нас лятото е голяма суша. За да използваме свежата паша, ги качваме юли месец тук и сега края на октомври ще ги върнем при нас."

Това „при нас“ е в района на Маджарово. В продължение на 15 години животните се транспортират лятото край Белмекен, а зимата – обратно до Маджарово. Между юли и октомври животът е високо в планината на палатка.

"Ние се сменяме. До вчера беше шуреят ми. Синът и той беше, защото сме по двама. Някои път сме самички.Сменяме се, но по два месеца горе-долу изкарваме."

За страх – не става дума, защото най-страшното нещо е човекът.

"Вълци има. Идват през вечер, през две. Ние за това спим при животните, за да ги пазим. От вълци и от крадци."

Самотата се преживява, философски заключва Николай Василев.

"Имам един приятел, той си взема отпуск и ми помага един месец. И вика - "Или трябва да си много глупав, или трябва да си много умен, за да си на такова място. Човек и на такива места има какво да прави. Четем книга, размишляваме."

Предимно над живота. Как върви. Мислиш дали живееш правилно, дали правиш нещата добре. Дали бизнесът ти върви, как да го развиеш, как да направиш така че да си по-добре както в работата, така и в живота.

"Бизнесът върви. Не се оплаквам. Много хора мисля, че се оплакват незаслужено, че работите им не вървят. Аз мисля, че основният двигател на работата си ти. Ако намериш причината в себе си да разбереш, защо не върви, е по-добре, отколкото да търсиш другаде причините."

Времето започва да застудява, а мен ме чака още път по красивите планински пътеки. Разделяме се с Николай Василев с уговорката, че зимата ще се видим в Маджарово. И продължавам да недоумявам как 1400 крави се гледат на открито няколко месеца и се превозват от единия край на Родопите, до другия.

Повече - в репортажа:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30