Ученици, учители и граждани се включват в инициативата на ОУ "Св. св. Кирил и Методий", посветена на 1 ноември, Деня на народните будители.
В специално изработена за целта книга след миналогодишния препис на „История славянобългарска“ от Паисий Хилендарски, този път децата и техните преподаватели днес започнаха преписа на откъс от „История на Варна“, втори том. Нейни автори са проф. д-р Валентин Плетньов и проф. Иван Русев, който беше гост на церемонията. Проф. Русев е написал втория раздел, посветен на историята на града през Късното Средновековие и Възраждането.
ОУ "Св. св. Кирил и Методий" е наследник на първото светско българско училище във Варна, създадено преди 163 години, подчерта проф. Иван Русев.
Официалното му начало е на 25 юли 1862 г. - това е Денят на Светите Седмочисленици - и религиозен, и народен, чисто български празник, който се чества за първи път именно през Възраждането, и е посветен на първоучителите и техните ученици. На 11 май се отбелязва за първи път празникът на Св. св. Кирил и Методий, патрони на училището", каза още Русев.
Първият учител е Константин Арабаджиев, който поставя началото на светското образование във Варна, след него идва Сава Доброплодни, който по това време вече е един от най-известните просветители. Петко Р. Славейков също е учителствал в морския град.
Радио Варна, в лицето на журналистката Светлана Вълкова, също се включи в преписа на "История на Варна" и така стана част от историята на ОУ "Св. св. Кирил и Методий".
Подробностите чуйте в звуковия файл:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..