В края на изборния ден на 29 октомври ще имаме едно забавяне, ще имаме поправки, но всичко това е заложено предварително. Това коментира за Радио Варна изборният експерт Румяна Дечева.
"Аз приемам, че всеки един член на секционна избирателна комисия приема да работи по-дълги часове. Но след определен час ние губим концентрацията си! Това няма как нашата добра воля предварително да го компенсира", допълни Дечева.
По думите й, много често, когато се говори за местни избори, изглежда, че за първи път в страната ще се произвеждат такива. "Прави впечатление, че въпреки че от десет години вече имаме постоянно действаща Централна избирателна комисия, Изборният кодекс не е променян цяла година. Има много положителни фактори за добрата подготовка и въпреки всичко се създава едно усещане за напрегнатост, неготовност, черезвичайност", каза още Дечева.
Според нея в момента фокусът не е върху конкретните теми, които касаят изборния процес, а се говори за "големи геополитически ситуации, за неща, свързани с всякакви теми, които безспорно трябва да се разглеждат, но не в момента", допълни изборният експерт. Следствието от всичко това, твърди Дечева, е допълнителната несигурност на бъдещия гласоподавател. "Това са едни елементарни недомислици, които няма как да са случайни! След изборите трябва да направим един пълен одит на целия изборен процес, за да не отидем никога повече на избори с толкова много мини по пътя ", допълни Румяна Дечева.
Тя коментира и решението тази година СИК-овете да не сумират резултатите от машините и хартиените бюлетини. "Това показва, че може би са си взели поука. Това е много добро решение, но това е една малка капчица! Машините остават една печатница на хартийки", каза още Дечева.
Тя допълни, че когато избирателите влизат да дадат своя глас в секциите, те първо ще бъдат попитани: "За какво искате да гласувате?". "Моля ви, хайде да гласуваме за всичко, за всяко нещо! Защото когато ние не гласуваме, ние предоставяме нашия глас на някой друг да реши вместо нас... Да дадем гласа си за всичко и да решим какво ще бъде бъдещето на нашите градове!", подчерта изборният експерт.
Целия разговор с нея чуйте в прикачения звуков файл:
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..