Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книга за поезията на Луиз Глик с премиера в Арт салона на Радио Варна

| обновено на 24.10.23 в 16:29
2
Ангелина Василева

Тази вечер в Арт салона на Радио Варна от 18 часа е премиерата на книгата „Луиз Глик – Нобел 2020“, с която издателство „Карина – Мариана Тодорова“ печели конкурса „Помощ за книгата“. Ще я представи авторката, а модератор на срещата-разговор ще бъде Цветан Янакиев. Събитието е с вход свободен.

Ангелина Василева е родена във Варна, но израства в София, завършва езикова гимназия и Софийския университет "Св. Климент Охридски" със специалност "Английска филология", работи като преподавател в Нов български университет и като преводач на художествена литература. Пише стихове и критически статии. От 2009 година организира в столицата съвместно със София Филипова Софийския есенен салон за поезия. Автор е на стихосбирките „Приказка за двама“, „Перуниково небе“, „Да бъда нечия отново“ , „Среднощен ферибот“ и „Дневникът на един бинокъл“. С неин подбор и в неин превод излиза първата книга у нас със стихове и есета на големия англо-американски поет Уистън Хю Одън „Скиталецът“ на издателство "Фама 1".

Новата книга на Ангелина Василева е литературна критика, но написана от поет за поета и представя в дванадесет есета 12-те книги на американската поетеса Луиз Глик (22.04.1943-13.10.2023), издадени до момента на удостояването и с Нобелова награда за литература през 2020 година.

"Луиз Глик е сред малцината жени, удостоени в 100-годишната история на Нобеловите награди и втората американка. Странно е, но дори за литературната Нобелова премия вървят доста преди награждаването залагания с точки и всякакви атрибути като при конните надбягвания. Такава ранглиста поддържаха в годината, когато тя спечели" - разказва Ангелина Василева, поет, преводач, университетски преподавател, литературен критик. - "Тя не беше на първо място в тези прогнози. Канадската поетеса Маргарет Атууд имаше много по-големи шансове според залозите, но журито реши да връчи награда на Луиз Глик като оцени общочовешкото звучене на нейната поезия. Тя пише в бял стих и е поет-разказвач. Книгите и са много интересни и особено в последните е много ясна романовата структура - това са романи в блял стих. Винаги има сюжет, дори няколко сюжетни линии и много други истории вплетени. Тя обича да оставя време на читателя или слушателя за преживяване като оставя характерните паузи между строфите и стиховете." 

Повече за завладяващия свят на Луиз Глик чуйте в разговора на Валерия Василева с Ангелина Василева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лина Бор представя книгата "Бъдеще през миналото или многолика България" във Варна

Лина Бор ще представи новата си книга "Бъдеще през миналото или многолика България" от 17.30 часа днес в Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.  Лина Бор е псевдоним на Веселина Табакова, която ще ни поведе на необикновено пътешествие през времето и пространството из старите български столици.  „Бъдеще през миналото или многолика..

публикувано на 26.02.25 в 10:45

Нови цели и ръководство обяви Общинският комитет "Васил Левски" във Варна

Преучредяване на Общинския комитет "Васил Левски" се състоя във Варна в навечерието на Националния празник 3 март и малко след Годишнината от обесването на Апостола.  Изборът на ново ръководство се наложи след внезапната кончина на предишния председател на организацията във Варна Станка Димитрова в края на миналата година – дългогодишен музеен и..

публикувано на 25.02.25 в 17:07

Шедьовърът на Пучини „Мадам Бътерфлай“ представя Държавна опера-Варна тази вечер

Най-емоционалният шедьовър на Пучини „Мадам Бътерфлай“ в стилната постановка на режисьора Нина Найденова, с диригент маестро Найден Тодоров ще завладее сцената на Варненската опера на 25 февруари. След представлението с участието на Соня Йончева в Летния театър миналата година варненската публика за първи път ще гледа красивия спектакъл на закрита..

публикувано на 25.02.25 в 06:46

Музика на български творци във Варненската опера в дните около 3 март

Музика на български творци ще звучи във Варненската опера в дните около националния празник. В навечерието на празничните 1 и 3 март Държавна опера Варна ще поднесе на публиката симфоничен концерт със специално подбран репертоар на родни композитори. Датата е 28 февруари, а в програмата са „Еврейска поема“ на Панчо Владигеров и Симфония № 1 „Детска“ на..

публикувано на 24.02.25 в 11:24

Радио Варна става част от новия художествен градски тур "За Варна с поезия и изкуство"

Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..

публикувано на 21.02.25 в 16:05

Благотворителен концерт в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева от хорова формация "Лира"

Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..

публикувано на 21.02.25 в 15:21

Премиера на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ във Варна

На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..

публикувано на 21.02.25 в 15:00