Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Добрият шофьор" тръгва по кината от днес

Режисьорът Тонислав Христов: Единственият начин да разбера повече за самия филм е по реакцията на хората

От днес филмът "Добрият шофьор" тръгва по кината в цялата страна. Лентата е с кауза - да фокусира вниманието върху това да бъдем добри хора в живота и зад волана. Човеци по всяко време, на всяко място, в името на най-голямата ценност – Живота...

"Добрият шофьор" спечели наградата за дебютен пълнометражен филм и признанието на младежкото жури  в тазгодишното издание на фестивала "Златна роза". 

Сюжетът:

Иван е български таксиметров шофьор. Той спестява пари, за да се върне във Финландия, където са съпругата и синът му, и да поправи грешките от миналото.
Парите не достигат и Иван е принуден да прояви изобретателност, за да печели по-бързо, което му създава проблеми. Ако въобще успее да стигне до другия край на Европа, възможно ли е да поправи това, което някога е било разрушено?

Филмът е участието на: Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Китодар Тодоров, Слава Дойчева, Алма Пойсти, Амос Бротерус. 




"Добрият шофьор" е история, която режисьорът Тонислав Христов не може да разкаже с инструментите единствено на документалното кино. Персонажът в него е истински, поясни за Радио Варна Христов. Бежанската история, разказва той, е много малка част от сюжета на филма. Мигрантската вълна и бежанците са може би 15 минути от 100-минутен филм. От там тръгнахме - персонажът беше този. След това доразвихме цялата история, разказа пред Светлана Вълкова режисьорът:

Защо "Добрият шофьор"? Добрите хора ли са центърът на Вашите търсения? По някакъв начин правя връзка и с филма "Васил" с Иван Бърнев в главната роля, който беше също много деликатен, много фин, и пак за добрите хора, които са дефицит в момента. 

Да. Когато заглавието е толкова директно, но и двояко, ти не можеш да разбереш точно какво имаш предвид - дали имаш предвид, че хората са добри, или имаш предвид, че е точно обратното - че те не са добри, че са лоши, и че се крият зад тази фасада да си добър човек. Затова е важна тази социална кампания, която съпровожда премиерата на филма - да бъдем по-добри хора на първо място и после шофьори на пътя! И да спрем всички тези престъпления, които се случват по пътя, което е част от историята на героя на Малин - Иван. "Добрият шофьор" е история, в която от самото начало си мислиш: "О, това е много добър човек", след това си казваш: "А, той не е добър", но накрая заключаваш: "Той е добър, просто са му се случили лоши неща и се опитва да излезе от цялата ситуация по възможно най-правилния начин". 




Малин Кръстев каза, че е доста трудно да се снима този филм. Трудно от каква гледна точка обаче?

Труден е от гледна точка на това, че е сниман по време на ковид. Снимахме на малки парчета от по пет дни, за да не се разболее някой. Беше ужасно труден целият процес, година и половина. Обикновено филм се прави три дни - всеки се снима и си тръгва. Целият микс между документално и игрално - аз идвам от документалното кино, беше доста сложен за самите актьори, защото те трябва да си партнират с непрофесионални актьори и този баланс беше много труден. Но имахме много позитивна енергия през цялото време с актьорите, с екипа. Всичко това беше много позитивен опит. 

Малин Кръстев каза: "Ние не го играхме, ние го живяхме този филм".

Да, каза го, защото аз не съм правил кастинг за този филм. Исках да намеря правилните хора, които в живота си се борят с подобни проблеми на персонажите. Например Малин разказваше във филма истински истории за баща си и цялото си семейство. Във филма имаме и архивен материал от сина на Малин Кръстев. Имах два снимачни екипа - един игрален, който се движи по сценария, и един документален, и това прави още по-тежък целия процес. 

Успяхте ли да се отдръпнете от филма, така че да го наблюдавате като зрител или това е невъзможно за един режисьор?

О, не! Не мога да се отдръпна и да го гледам като зрител по никакъв начин, въпреки че много ми се иска. Единственият начин да разбера повече за самия филм е по реакцията на хората и по начина, по който им въздейства, по който ги провокира. В момента реакциите са много хубави, много сърдечни, дълбоки, което ме прави щастлив. 

Целия разговор с режисьора Тонислав Христов чуйте в прикачения звуков файл:





По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00

Оперната прима Красимира Стоянова: България чрез творците си, които я прославят, отдавна е прекрачила "културния" Шенген

България чрез творците си, които я прославят по света, отдавна е прекрачила "културния" Шенген " и  е известна с постиженията си в тази сфера. Българските политици трябва да се обърнат към нас, често повтарям това. Заяви във Варна звездното сопрано Красимира Стоянова след репетиция на "Бохеми", премиерата на операта в рамките на фестивала "Опера в..

публикувано на 06.07.24 в 10:10