От днес филмът "Добрият шофьор" тръгва по кината в цялата страна. Лентата е с кауза - да фокусира вниманието върху това да бъдем добри хора в живота и зад волана. Човеци по всяко време, на всяко място, в името на най-голямата ценност – Живота...
"Добрият шофьор" спечели наградата за дебютен пълнометражен филм и признанието на младежкото жури в тазгодишното издание на фестивала "Златна роза".
Сюжетът:
Иван е български таксиметров шофьор. Той спестява пари, за да се върне във Финландия, където са съпругата и синът му, и да поправи грешките от миналото.
Парите не достигат и Иван е принуден да прояви изобретателност, за да печели по-бързо, което му създава проблеми. Ако въобще успее да стигне до другия край на Европа, възможно ли е да поправи това, което някога е било разрушено?
Филмът е участието на: Малин Кръстев, Герасим Георгиев-Геро, Китодар Тодоров, Слава Дойчева, Алма Пойсти, Амос Бротерус.
"Добрият шофьор" е история, която режисьорът Тонислав Христов не може да разкаже с инструментите единствено на документалното кино. Персонажът в него е истински, поясни за Радио Варна Христов. Бежанската история, разказва той, е много малка част от сюжета на филма. Мигрантската вълна и бежанците са може би 15 минути от 100-минутен филм. От там тръгнахме - персонажът беше този. След това доразвихме цялата история, разказа пред Светлана Вълкова режисьорът:
Защо "Добрият шофьор"? Добрите хора ли са центърът на Вашите търсения? По някакъв начин правя връзка и с филма "Васил" с Иван Бърнев в главната роля, който беше също много деликатен, много фин, и пак за добрите хора, които са дефицит в момента.
Да. Когато заглавието е толкова директно, но и двояко, ти не можеш да разбереш точно какво имаш предвид - дали имаш предвид, че хората са добри, или имаш предвид, че е точно обратното - че те не са добри, че са лоши, и че се крият зад тази фасада да си добър човек. Затова е важна тази социална кампания, която съпровожда премиерата на филма - да бъдем по-добри хора на първо място и после шофьори на пътя! И да спрем всички тези престъпления, които се случват по пътя, което е част от историята на героя на Малин - Иван. "Добрият шофьор" е история, в която от самото начало си мислиш: "О, това е много добър човек", след това си казваш: "А, той не е добър", но накрая заключаваш: "Той е добър, просто са му се случили лоши неща и се опитва да излезе от цялата ситуация по възможно най-правилния начин".
Малин Кръстев каза, че е доста трудно да се снима този филм. Трудно от каква гледна точка обаче?
Труден е от гледна точка на това, че е сниман по време на ковид. Снимахме на малки парчета от по пет дни, за да не се разболее някой. Беше ужасно труден целият процес, година и половина. Обикновено филм се прави три дни - всеки се снима и си тръгва. Целият микс между документално и игрално - аз идвам от документалното кино, беше доста сложен за самите актьори, защото те трябва да си партнират с непрофесионални актьори и този баланс беше много труден. Но имахме много позитивна енергия през цялото време с актьорите, с екипа. Всичко това беше много позитивен опит.
Малин Кръстев каза: "Ние не го играхме, ние го живяхме този филм".
Да, каза го, защото аз не съм правил кастинг за този филм. Исках да намеря правилните хора, които в живота си се борят с подобни проблеми на персонажите. Например Малин разказваше във филма истински истории за баща си и цялото си семейство. Във филма имаме и архивен материал от сина на Малин Кръстев. Имах два снимачни екипа - един игрален, който се движи по сценария, и един документален, и това прави още по-тежък целия процес.
Успяхте ли да се отдръпнете от филма, така че да го наблюдавате като зрител или това е невъзможно за един режисьор?
О, не! Не мога да се отдръпна и да го гледам като зрител по никакъв начин, въпреки че много ми се иска. Единственият начин да разбера повече за самия филм е по реакцията на хората и по начина, по който им въздейства, по който ги провокира. В момента реакциите са много хубави, много сърдечни, дълбоки, което ме прави щастлив.
Целия разговор с режисьора Тонислав Христов чуйте в прикачения звуков файл:
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой Забелязва..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..