Колко от вас са чували, че освен възможност учениците в България да се ползват от ресурсите на т.нар. "Дигитална раница" - проектът на Министерство на образованието и науката (МОН), който цели "да олекоти" ученическите раници и да събере на едно място електронно четими учебници от 1 до 7 клас (от следващата учебна година и тези от 8 до 12 клас - бел.а.) и да предостави редица безплатни ресурси за обучаващите се, дава възможност учениците да могат да изтеглят безплатно лицензиран office пакет на Майкрософт на до 5 устройства?
Оказва се... малцина, установи проверка на Радио Варна.
Подобни лицензи имат и 67 500 учители, за което съобщиха от ведомството на 18 октомври.
Според текста на съобщението, възможността учениците у нас да могат да си изтеглят безплатно софтуер, "е заложено в действащия договор между Министерството на образованието и науката и технологичната компания.
Проектът на МОН за изграждане на единна национална идентификационна система в предучилищното и училищно образование, както и за „Дигитална раница“ за онлайн уроци, е един от най-големите в световен мащаб по отношение на внедряването над 1 милион лицензи за всички учители и ученици. Това стана ясно по време на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с директора на „Майкрософт България“ Калин Димчев. Данните са на компанията и са на база проекти за електронно обучение, реализирани с различни образователни институции по целия свят.
Отговорът от пресцентъра на МОН по темата гласи следното:
Всеки един ученик може да влезе в портала на Office365 (https://office.com) чрез националния си образователен акаунт @edu.mon.bg, от където може да бъде изтеглена актуалната версия на офис пакет Microsoft Office 365, който след това се активира със същия акаунт на ученика @edu.mon.bg. Учениците могат да инсталират лицензиран офис пакет на до 5 устройства, като активацията на софтуера за всяко от устройствата се извършва отново с акаунта на ученика @edu.mon.bg.
Проектът "Дигитална раница" е познат на голяма част от родителите и учениците и се ползва в различна степен. Опцията за безплатният софтуер обаче е тази, която оказва се е непозната - и за обучаващите се, и за родителите им, а вероятно и за учителите, за да я обяснят на учениците си.Всяко училище в България е получило акаунти - потребителско име и парола, за да ги раздаде на учениците си, коментира за Радио Варна Ирена Радева, началник на Регионалния инспекторат на МОН във Варна.
Имаме информация, че не всички родители и ученици са разбрали за какво са раздадени акаунтите, каза Радева.
На практика обаче, учениците, които са получили подобни акаунти са ги получили на листчета с размери около 10x1 см. с обяснението, че трябва да ги пазят и без особена информация за какво са им. На места има информация, че така се достъпва "Дигиталната раница", но за лицензирани office пакети почти не е ставало дума.
Многократно сме обяснявали и сме молили колегите да се обясни на родителите защо се раздават тези акаунти и от какво могат да се възползват учениците. Въпросът обаче се неглижира от всички, посочи Ирена Радева.
Акаунтите към системата на МОН "вървят" с учениците от първото им стъпване в училище до края на образованието им.
Възможността да се ползват office пакети съществува от няколко години, каза за Радио Варна Алекс Куклин, системен администратор в частно училище. Не сме се възползвали, защото работим с ресурсите на друга технологична компания, но знаем, че е възможно, добави той.
В случай, че има неактивирани акаунти, неполучен или изгубен, или забравен, учениците и родителите им могат да се обърнат към училищните ръководства, за да им бъдат издадени отново.
Ето и кратка инструкция как учениците да си изтеглят безплатен лицензиран office пакет на до 5 устройства, според договора на МОН с технологичната компания, която написахме с Алекс Куклин.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..