Слаб е интересът все още към живите елхички за Коледно-новогодишните празници, каза за Радио Варна Пламен - търговец на дръвчета в района на пазар Чаталджа във Варна. Подредил е елхичките още от 28 ноември, но очаква интересът да се засили след 10 декември.
Украинците купуват повече живи елхи от българите, коментира Пламен. Цените варират от 25 лв. до 80 лв. В момента предлага три вида иглолистни – бор, смърч и ела. Българите купуват повече бор, а украинците и руснаците смърч, уточнява търговецът. Той сподели, че неговите дръвчета издържат по-дълго време на топло вкъщи, защото са доставени от Родопите. Всички дръвчета се продават и с кръстачки, които се правят на място.
Самият Пламен украсява жива елха у дома за празниците. След като те преминат – носи дръвчето в Зоопарка във Варна за храна на животните. Така постъпва и с всички дръвчета, които са останали след Нова година.
Освен елхички, продава и клонки – по 1-2 лв. Тях ги купуват предимно възрастни жени, от които си правели елхи, разказа още Пламен.
Той си спомни и история от миналата година. Свещеник купил едно елхово клонче, което струва около левче и дал 10 лв. за него на продавача. Не поискал ресто, а клончето щял да занесе на възрастна жена, да украси входната си врата. Пожелал на търговеца здраве и късмет.
Пламен каза, че живи дръвчета за украса продава до Коледа, но миналата година се случило да продаде дръвче и на 31 декември.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..